Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy polski PC-12NG

Lotnictwo cywilne, 04 lipca 2011

Pilatus PC-12NG - jeden z najpopularniejszych na świecie samolotów biznesowych z napędem turbośmigłowym, wylądował 1 lipca na warszawskim lotnisku Okęcie.

Zdjęcie: JB Investments

Samolot, noszący znaki rejestracyjne SP-NPC, został sprowadzony do Polski przez dealera - JB Investments - na zamówienie jednej z polskich spółek działających w branży spożywczej.

Ciśnieniowana kabina Pilatusa PC-12NG o długości 5,16 m, szerokości 1,52 m i wysokości 1,47 m odpowiada średniej wielkości samolotom odrzutowym. W zależności od układu wnętrza samolot może zabrać na pokład do 9 pasażerów i 2 osoby załogi. Pilatus wyposażony jest w drzwi do kabiny pasażerskiej z integralnymi schodkami i drzwi bagażowe, ułatwiające zabranie na pokład nawet bardzo nietypowego ładunku o rozmiarach europalety.

Poza zastosowaniem typowo biznesowym, PC-12 wykorzystywany jest także jako samolot transportowy, ambulans czy do wykonywania specjalnych misji rządowych. W odróżnieniu od samolotów odrzutowych, PC-12NG może wystartować także lotniska o nawierzchni nieutwardzonej, którego minimalna długość pasa wynosi 800 m i przebyć bez lądowania dystans do 3 tys. km przy średniej prędkości przelotowej 500 km/h. Samolot napędzany jest silnikiem turbinowym Pratt & Whitney PT-6A o mocy 895 kW, dzięki czemu jest także o połowę tańszy w eksploatacji od małego samolotu odrzutowego.

Od rozpoczęcia produkcji w 1994, szwajcarskie Pilatus Aircraft sprzedał ponad 1100 PC-12 na całym świecie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.