Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MPT – nowy turecki karabin

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 05 lipca 2011

MKE(K), we współpracy z KaleKalip rozwija w ramach programu MPT nowy 7,62-mm karabin automatyczny dla armii tureckiej, następcę dotychczas używanego, licencyjnego G3 tego samego kalibru.

KaleKalip i MKEK tworzące nowy karabin nie ujawniają wyglądu nowej broni. Podpisały umowę o zachowaniu tajemnicy. Tymi zobowiązaniami nie przejął się prezydent Turcji Abdullah Gül. Odwiedzając zakłady w Kirikkale ujawnił karabin MPT, pozując z nim do zdjęć, które następnie zamieścił na... serwisie społecznościowym / Zdjęcie: Twitter

Podstawowym uzbrojeniem indywidualnym tureckiego żołnierza są karabiny G3A3/A4 produkowane na licencji H&K od 1977/1978, których jest w tureckich siłach zbrojnych około 800 tysięcy. Broń ta miała być od 1997 zastępowana przez karabinki HK33E kalibru 5,56 mm, ale armia szybko uznała tę amunicję za nie spełniającą wymagań. HK33E trafił jedynie do 100-tysięcznej żandarmerii.

Podstawowym uzbrojeniem armii tureckiej pozostaje produkowany na licencji karabin G3 (w odmianach G3A3 i G3A4) do naboju 7,62 mm x 51

Następca G3 rozwijany jest w ramach narodowego projektu MPT (Modern Piyade Tüfegi, czyli Nowoczesny Karabin Piechoty). Prace prowadzi strzelecki oddział państwowego koncernu MKE, z siedzibą w Kirikkale, we współpracy z prywatnym koncernem KaleKalip.

Pięcioletni program MPT podzielono na dwie fazy, z których każda trwa po 30 miesięcy. Pierwsza - prace badawczo-rozwojowe, mają zakończyć się na przełomie 2011/2012 stworzeniem 50 prototypowych karabinów i poddaniu ich badaniom kwalifikacyjnym. Druga faza - wdrożenie do produkcji seryjnej rozpocznie się w 2012. W czasie jej trwania powstanie partia próbna licząca 200 karabinów. Po jej zakończeniu, w 2014 MKE powinno być gotowe do przyjęcia pierwszych masowych zamówień wojskowych.

Konstruktorem nowej broni jest Senel Canik z KaleKalip, a konstrukcja bazuje na jego karabinku automatycznym kalibru 5,56 mm, stworzonym w 2007 / Rysunek: KaleKalip

Konstruktorem nowego karabinu jest Senel Canik z KaleKalip. Konstrukcja bazuje na jego karabinku kalibru 5,56 mm powstałym w 2007, charakteryzującym się długim ruchem tłoka gazowego. Jego następca do amunicji 7,62 mm x 51 wykorzystuje krótki ruch tłoka.

Projektowany MPT powiela rozwiązania znane z M16. Dotyczy to podziału na komorę spustową i zamkową łączone w identyczny sposób, z takimi samymi manipulatorami - napinaczem w kształcie litery T, przełącznikami i dźwigniami zwalniającymi suwadło i magazynek. Odmienne jest wnętrze, choć komora spustowa jest bardzo podobna do M16.

Równolegle z MPT, w ramach programu Nowoczesnego Karabinu Maszynowego (Modern Makinali Tüfek), trwają prace nad następcą MG3. Broń ma mieć masę nie przekraczającą 8 kg i zasięg skuteczny 1000 metrów, a lufa ma mieć żywotność ponad 20 tysięcy strzałów. Co ciekawe, w materiałach prezentacyjnych armii tureckiej jako ilustrację nowej broni pokazano... polski UKM-2000 z celownikiem optycznym i zmodyfikowaną kolbą


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.