Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze 2 Mi-28N w ośrodku szkolnym

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 stycznia 2008

Dwa pierwsze seryjne śmigłowce Mi-28N przekazane przez producenta rosyjskiemu ministerstwu obrony trafią do ośrodka szkoleniowego w Torżku.

Wyprodukowane przez OAO Roswertol w Rostowie nad Donem wielozadaniowe śmigłowce uderzeniowe Mi-28N Nocny Łowca przekazano 334. ośrodkowi przygotowania bojowego i szkolenia personelu latającego w Torżku (obwód twerski). Oficjalna ceremonia odbyła się we wtorek w Rostowie. To pierwsze nowe śmigłowce wprowadzone do uzbrojenia rosyjskiej armii od kilkunastu lat. Według oficjalnych informacji, sprawność posiadanych przez WWS śmigłowców nie przekracza 42-45%, a roczny nalot załóg sięga 50 godzin.

Naczelnik uzbrojenia sił zbrojnych FR, wiceminister obrony, gen. armii Nikołaj Makarow poinformował, że pierwsze śmigłowce posłużą do wypracowania metodyki szkolenia i zastosowania bojowego. Seryjna produkcja Mi-28N dopiero się rozpoczyna. O ile plany zostaną zrealizowane, ma sięgać 10-15 śmigłowców rocznie na bazie wieloletniego kontraktu z ministerstwem obrony. Pierwsze z nich mają trafić do 55. pułku śmigłowcowego w Korienowsku (kraj krasnodarski).

Mi-28N to śmigłowiec nowej generacji, przystosowany do działań przez całą dobę w każdych warunkach atmosferycznych. Jego załoga składa się z pilota i operatora systemów uzbrojenia. Do tej pory WWS otrzymały 6 przedseryjnych Mi-28N (4 trafiły już do ośrodka w Torżku), różniących się od przekazanych ostatnio wyposażeniem pokładowym, które jednak nie zostało ostatecznie skompletowane. Na dalsze prace badawczo-rozwojowe Mi-28N z budżetu federalnego przeznaczono miliard rubli.

Według dyrektora Roswertolu, Borisa Slusara, w drugiej połowie 2009 mają się rozpocząć dostawy pierwszych Mi-28N do Wenezueli. Na razie nie został jednak podpisany odpowiedni kontrakt. Jest on dopiero negocjowany na bazie oficjalnego wenezuelskiego zamówienia. Według Slusara, Mi-28N są ponoć zainteresowane także inne kraje.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.