Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

UZI Pro w 2011

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 13 lipca 2011

W tym roku IWI zakończy prace nad pistoletem maszynowym UZI Pro. Będzie to najmłodszy członek izraelskiej rodziny broni, zapoczątkowanej w latach 1950. słynnym UZI.

W kolbie UZI Pro wprowadzono poduszkę podpoliczkową, która - w stanie  maksymalnie wysuniętym - ułatwia składanie się z broni z zamocowanymi na  grzbiecie komory zamkowej optoelektronicznymi przyrządami celowniczymi,  jak widoczny Meprolight MOR / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

UZI produkowany jest od połowy lat 1950. i jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych pistoletów maszynowych, używany w blisko 100 państwach. W ofercie IWI znajdują się obecnie trzy odmiany tej konstrukcji - podstawowa z lufą długości 260 mm, Mini UZI z 197-mm lufą i Micro UZI z lufą długości 134 mm.

W czerwcu 2010 zaprezentowano zmodyfikowaną odmianę Micro UZI CB/SF, nazwaną UZI Pro (patrz: UZI wiecznie żywy, 2010-06-28). Nowy pistolet maszynowy miał komorę spustową z tworzywa sztucznego, w którą wkomponowano typowe dla izraelskich konstrukcji manipulatory - przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem, bezpiecznik chwytowy oraz zatrzask magazynka, ulokowany w dolnej części chwytu pistoletowego. Broń była zasilana ze standardowych magazynków od UZI. Nowy model wyróżniał polimerowy chwyt połączony z powiększoną osłoną spustu, ochraniającą całą dłoń.

Dwa prototypy 9-mm pistoletów maszynowych UZI Pro różniące się między  sobą detalami, innymi rozwiązaniami przycisku zwalniania magazynka,  bezpiecznika/przełącznika rodzaju ognia (nastawy, od lewej: A - ogień  ciągły, R - pojedynczy, S - zabezpieczony) i bezpiecznika chwytowego

W połowie 2011 zaprezentowano najnowsze prototypy. Zmieniła się sama komora spustowa, w przednią część osłony dłoni wkomponowano rozkładany chwyt przedni. Zmodyfikowano manipulatory: przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem zmniejszono i umieszczono wyżej, zatrzask magazynka przeniesiono z dolnej części chwytu w górę (może być przestawiany z lewej na prawą stronę). Dzięki temu jest szybko i wygodnie zwalniany za pomocą kciuka dłoni spoczywającej na chwycie.

Wprowadzono także nową kolbę wykonaną z tworzywa sztucznego. Jej kształt jest podobny do zastosowanej w Micro UZI, składa się na prawą stronę komory zamkowej, ale jest większa, wygodniejsza i, co najważniejsze, wyposażona w poduszkę policzkową. Ta ostatnia wykorzystywana jest przy prowadzeniu ognia z optoelektronicznych przyrządów celowniczych zamocowanych na grzbiecie broni.

Ze względu na zmianę położenia zatrzasku, wymagane byłoby w UZI Pro  wprowadzenie nowego magazynka, niemal identycznego z wcześniejszymi, ale  z innym otworem. Aby tego uniknąć i zunifikować go z UZI i X95-SMG, IWI  zamierza wprowadzić uniwersalny magazynek, pasujący do wszystkich typów


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.