Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przelot Euro Hawka odłożony

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 lipca 2011

Northrop Grumman poinformował o przełożeniu planowanego na dzisiaj przelotu bsl Euro Hawk z USA do Niemiec. Nie udało się uzgodnić planu lotu z FAA.

Euro Hawk powstał na zamówienie Luftwaffe na bazie budowanego dla USAF bsl Northrop Grumman RQ-4B Global Hawk Block 20. Umowę na dostawę 5 Euro Hawków o wartości 559 mln USD podpisało 31 stycznia 2007 Ministerstwo Obrony Niemiec ze spółką EuroHawk GmbH. W jej skład wchodzi należąca do EADS europejska kompania Cassidian, która dostarczyła podstawowe wyposażenie użytkowe. Euro Hawk ma służyć przede wszystkim do rozpoznania elektronicznego (SIGINT), zastępując przestarzałe samoloty Breguet BR-1150 Atlantic.

Pierwszy Euro Hawk miał wystartować z bazy Edwards w Kalifornii i wylądować dziś rano, ok. 10:00, w Manching niedaleko Monachium, gdzie znajduje się ośrodek badawczy EADS. Okazało się jednak, że Northrop Grumman nie zdołał uzgodnić warunków przelotu z FAA (Federal Aviation Administration). Nie wiadomo, kiedy ostatecznie odbędzie się przelot, ponieważ na jego planowanej trasie pogorszyła się pogoda. Opóźnienie siegnie zapewne kilku dni.

W czasie przelotu z USA do Europy Euro Hawk będzie w pierwszej fazie pilotowany i nadzorowany z terminala USAF w Beale. Później sterowanie przejmie terminal w Niemczech, oddany niedawno do użytku w ramach realizacji umowy. Po zainstalowaniu wyposażenia rozpoznawczego i próbach w Europie Euro Hawk ma zostać przekazany Luftwaffe do końca 2011. Będzie operować z bazy Jagel. Na początku 2012 po przetestowaniu bsl, niemieckie MO podejmie decyzję o zamówieniu kolejnych 4 Euro Hawków. Powinny one zostać dostarczone w latach 2016-2017.

Od połowy 2010, gdy został oblatany (Euro Hawk Luftwaffe w powietrzu, 2010-07-02), pierwszy Euro Hawk do końca czerwca wylatał 97 godzin. Wykonał w czasie testów 10 lotów. Lot zrealizowany 17 grudnia 2010 trwał 30 h 12 min., potwierdzając wymaganą długotrwałość lotu. Bsl osiągnął wysokość ponad 18 km.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.