Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Modernizacja fregat za 200 mln USD?

Marynarka wojenna, 28 lipca 2011

Do Kongresu USA trafiły dokumenty, niezbędne do sfinalizowania rozmów o modernizacji dwóch polskich fregat typu Oliver Hazard Perry: ORP Pułaski i OPR Kościuszko.

ORP Gen. K. Pułaski / Zdjęcie: pulaski.mw.mil.pl

W oficjalnej informacji ujawniono chęć wymiany przez Marynarkę Wojenną RP zestawów obrony bezpośredniej Mk 15 Phalanx Block 0 na model Block 1B, w konfiguracji Baseline 2, na obu okrętach. Prace miałyby być wykonywane w stoczniach USA. Podano jednocześnie, że wraz z pakietem części zamiennych, serwisu i szkolenia, program może osiągnąć wartość 200 mln USD.

Prawdopodobnie jednak chodzi o wiele szerszy zakres prac, które powinny doprowadzić do odtworzenia gotowości bojowej obu okrętów przekazanych Polsce w 2000. Przestarzałe, często niesprawne systemy pokładowe - w tym dowodzenia - i mniejsze od minimalnych zapasy uzbrojenia, stawiają bowiem pod znakiem zapytania możliwość skutecznego wykorzystania obu ponad 30-letnich okrętów (zobacz: ORP Pułaski - pływający złom).

Polska marynarka wojenna miała utrzymać w służbie ex-amerykańskie fregaty do czasu przyjęcia korwet typu Gawron, a więc wycofać je w 2012 i 2016. Obecnie wiadomo, że terminy te nie zostaną dotrzymane (zobacz również: Dymisja B. Klicha?), przez co fregaty mogą pozostać w składzie MW RP nawet do 2025.

Ostatnie plany, sprzed kilku miesięcy, przewidywały wydanie na remont i modernizację ORP Pułaski i OPR Kościuszko ok. 450 mln zł, czyli ok. 150 mln USD. Lista systemów, którym miano przywrócić sprawność, nie była jeszcze wtedy zamknięta. Nie ma więc żadnej sprzeczności z kwotą, zawartą w dokumentach Kongresu USA, niezbędnych do uzyskania zezwolenia eksportowego. Tym bardziej, że w większości innych wypadków, ostateczna wartość kontraktu jest nieco niższa o pierwotnie wskazywanej.

W oficjalnym oświadczeniu amerykańskiej Defense Security Cooperation Agency znalazł się natomiast kuriozalny z punktu widzenia polskiego prawa zapis o tym, że nie są znane żadne porozumienia offsetowe, proponowane w związku potencjalną sprzedażą. To nieco dziwne w odniesieniu do transakcji o równowartości ok. 600 mln zł...


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.