Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostrzelanie włoskiej fregaty?

Marynarka wojenna, 03 sierpnia 2011

Ignazio La Russa włoski minister obrony poinformował, że niedaleko lekkiej fregaty Bersagliere spadł niezidentyfikowany pocisk. Możliwe, że był to pocisk przeciwlotniczy, który spadł do morza.

Bersagliere (F-584) do okręt o wyporności standardowej 2215 t i długości 113,5 m. Jego uzbrojenie stanowi działo Oto Melara 127mm/57, dwa podwójne Oto Breda Dardo 40mm/70, dwie 20-mm armaty Oerlikona, 8 pocisków przeciwokrętowych Oto Melara Teseo Mk2 i jedna wyrzutnia systemu przeciwlotniczego Albatros z 8 pociskami Aspide / Zdjęcie: losbarcosdeeugenio.com

Resort obrony nie ujawnił szczegółów incydentu. Poinformowano jedynie, że pocisk spadł do morza w pewnej odległości od okrętu. Bersaliere określany jest oficjalnie jako lekka fregata patrolowa typu Artigliere. Włoska marynarka wojenna wykorzystuje 4 takie jednostki. Zostały one zwodowane w połowie lat 1980. i miały trafić do Iraku. Ze względu na zajęcie Kuwejtu i ogłoszenie embarga na dostawy broni dla Bagdadu, w połowie następnej dekady zostały włączone w skład Marina Militare.

Włoski resort obrony nie ma pewności, co do charakteru incydentu. Gdyby atak był zamierzony, byłby pierwszą próbą trafienia sojuszniczego okrętu przez pocisk o względnie dużej sile rażenia (wcześniej odnotowano niecelny ostrzał z broni zespołowej piechoty, względnie dział małego kalibru).

Możliwym jest jednak, że był to pocisk przeciwlotniczy, który nie trafił w cel i spadł do morza. Nie wykluczono również, że mógł być to pocisk sojuszniczy, choć do tej pory nie uzyskano danych, potwierdzających taką tezę.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.