Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sadysta z Abu Ghraib na wolności

Strategia i polityka, 07 sierpnia 2011

Ostatni z żołnierzy USA skazanych za znęcanie się nad więźniami Abu Ghraib w okupowanym Iraku został przed czasem zwolniony z więzienia. Z 10 lat, na które był skazany, odsiedział 6,5 roku.

6 sierpnia więzienie Fort Leavenworth w stanie Kansas opuścił 42-letni Charles Graner, którego w 2005 skazano na 10 lat więzienia za znęcanie się nad Irakijczykami przetrzymywanymi w więzieniu Abu Ghraib pod Bagdadem w okupowanym Iraku. Wyszedł na wolność po 6,5 roku odbywania kary. Do 2014 ma pozostawać pod dozorem kuratora sądowego.

Charles Graner był jednym z głównych oskarżonych w procesie wywołanym opublikowaniem w 2004 w prasie zdjęć z więzienia Abu Ghraib. Graner i inni żołnierze amerykańscy (w tym kobiety) z 372nd Military Police Company znęcali się nad Irakijczykami zatrzymanymi jako podejrzani o terroryzm. 8 żołnierzy skazano, a ich czyny pogorszyły obraz US Army w mediach w niespotykanym wcześniej stopniu. W śledztwie okazało się, że Graner i inni działali na zlecenie wywiadu wojskowego.

Podczas służby w Abu Ghraib Charles Graner utrzymywał bliskie stosunki ze znęcającą się nad Irakijczykami szeregową Lyndie England (na zdjęciu - nad stosem rozebranych więźniów). Ma z nią syna. England skazano na 3 lata więzienia, które dawno już opuściła. Już po wyroku Graner ożenił się z inną strażniczką z Abu Ghraib, Megan Ambuhl.

Więzienie Abu Ghraib zamknięto w 2006. W lutym 2009 marionetkowy rząd w Bagdadzie otworzył je ponownie pod nową nazwą. Wcześniej więzienie wyremontowano. Teraz może pomieścić 12-15 tys. więźniów.

Amerykanie atakując nielegalnie Irak i okupując ten kraj przez wiele lat, spowodowali śmierć kilkuset tysięcy jego mieszkańców. Sami przyznają się do śmierci ponad 75 tys. cywilów od stycznia 2004 do sierpnia 2008 (USA oficjalnie o cywilnych ofiarach wojny w Iraku, 2010-10-17). Ta statystyka nie obejmuje okresu działań bojowych w 2003 i irackich strat wojskowych oraz zabitych bojowników podziemia. Niezależne organizacje szacują liczbę ofiar agresji USA na Irak za prezydentury G.W. Busha na 150 tys. do ponad miliona.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra