Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udane testy T7

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 08 sierpnia 2011

Południowoafrykańska Denel Land Systems zakończyła testy wieży z haubicą kalibru 105 mm, osadzonej na podwoziu transportera Stryker LAV III, osiągając bardzo dobre wyniki.

Samobieżby Stryker/T7 ma masę nieco ponad 18 t. Obsługiwany jest przez jedynie 3 osoby: kierowcę, dowódcę-celowniczego i ładowniczego / Zdjęcie: Denel

Nowa samobieżna haubica to efekt prowadzonego od 2003 wspólnego projektu Denela, amerykańskiej General Dynamic Systems i Rheinmetall Denel Munitions z RPA. Celem było uzyskanie mobilnego i lekkiego systemu artyleryjskiego, który mógłby wspierać działania oddziałów zmechanizowanych, wyposażonych w transportery Stryker.

Przedsiębiorstwa z RPA wykorzystały przy tym swoją doskonałą, długolufową haubicę LEO kalibru 105 mm, tworząc dodatkowo cały zestaw wieżowy T7 o masie 3,7 t. Z kolei Rheinmetall dostarczył amunicję, w tym wyjątkowo skuteczne pociski odłamkowe.

Uzyskano dzięki temu zestaw o masie nieco ponad 18 t (co umożliwia transportowanie na pokładach samolotów rodziny Hercules), zasięgu ponad 23 km i ponad 30 km, przy strzelaniu pociskami z gazogeneratorami, oraz dużej sile ognia.

W 2006, po pierwszych udanych testach i prezentacjach w USA, realizację programu jednak wstrzymano, ze względu na brak zainteresowania potencjalnego użytkownika.

Ostatnie informacje świadczą jednak o tym, że program został wznowiony siłami zainteresowanych przedsiębiorstw. Prototyp zmodernizowano i poddano nowym testom na poligonie doświadczalnym Alkantpan w RPA.

Według oświadczenia Denel Land Systems, osiągnięto wyjątkową precyzję ognia - średni rozrzut wzdłuż osi strzelania wynosi nieco mniej niż 0,3% dystansu. Ogień pośredni może być prowadzony na odległości od 6 do 30 km. Przy maksymalnym zasięgu rozrzut wynosił jedynie 98 m i połowa testowych pocisków trafiała w obszar wielkości boiska piłkarskiego.

Wznowienie programu wiąże się z potencjalną możliwością pozyskania nowego odbiorcy. Denel wskazał, że wieża T7 może zostać zintegrowana z innymi podwoziami, w tym transportera Patria AMV, które zostały zamówione przez wojska lądowe RPA.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.