Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosja utylizuje broń chemiczną

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 14 sierpnia 2011

Rosyjski Specstroj poinformował o likwidacji 20,9 tys. ton bojowych środków trujących z 40 tys. przeznaczonych do zniszczenia. Pozostałe mają zostać zutylizowane do 2015.

Pilnie strzeżony zakład utylizacji bojowych środków trujących w Gorny w obwodzie saratowskim. W wybudowanym za 233 mln dolarów ośrodku można utylizować 390 ton trujących środków chemicznych rocznie

Jak poinformował przedstawiciel rosyjskiej spółki Specstroj, zajmującej się budową obiektów przeznaczonych do likwidacji broni chemicznej (do tej pory stworzono 6 takich zakładów), do początku sierpnia 2011 w Rosji zniszczono już ponad połowę zgromadzonych bojowych środków trujących - 20,9 tys. ton z 40 tys. ton przeznaczonych do utylizacji. Pozostałe mają zostać zlikwidowane do 2015.

Działanie to jest przeprowadzane zgodnie z zawartą w 1993 konwencją o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów. W jej ramach Rosja rozpoczęła zakrojony na dużą skalę program budowy zaplecza przemysłowego umożliwiającego prowadzenie utylizacji chemicznych środków bojowych. Obok arsenałów przechowujących amunicję chemiczną postawiono zakłady utylizacyjne.

Pod koniec 2010 ukończono budowę jednego z największych obiektów tego rodzaju, umiejscowionego obok miejscowości Poczep w obwodzie briańskim (przy granicy z Ukrainą i Białorusią). Koszt budowy wyniósł 15 mld rubli (ponad 517 mln USD), z czego większość sfinansowała Rosja. Częściowej pomocy udzieliły Niemcy i Szwajcaria. Całkowity koszt budowy zakładów w Rosji wyniósł do tej pory 7 mld dolarów. W 2012 zostanie otwarty nowy zakład niszczenia amunicji w obwodzie penzeńskim, 600 km na południowy wschód od Moskwy.

Większość arsenału chemicznego przechowywanego w Rosji stanowi spuściznę po zimnej wojnie. W jego skład wchodzą środki parzące, jak iperyt, luizyt i ich mieszanka (HL) oraz środki paralityczno-drgawkowe: sarin, soman czy VX.

Według pierwotnych ustaleń, rosyjska broń chemiczna miała zostać zniszczona do 2012, jednak światowy kryzys finansowy i gospodarcze problemy Rosji zmusiły ją do renegocjowania warunków. Nie jest to zresztą jedyne państwo, które ma opóźnienia w jej realizacji. Zupełna likwidacja mniejszych ilościowo amerykańskich arsenałów chemicznych nastąpić ma dopiero w 2021.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.