Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Shi Lang powrócił do stoczni

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 sierpnia 2011

Po trwających 4 dni próbach morskich pierwszy chiński lotniskowiec Shi Lang wrócił do portu. Tam będą prowadzone dalsze prace konstrukcyjne.

Shi Lang (nazwa ciągle nieoficjalna, choć używana nie tylko przez media), budowany przez ChRL w oparciu o kadłub ex-sowieckiego Wariaga, wypłynął ze stoczni w Dalian w środę rano (Próby morskie Shi Lang, 2011-08-10). Na jego pierwsze próby morskie zarezerwowano na 4 dni, od 10 do 14 sierpnia, obszar o długości 22 mil morskich i szerokości 13,25 Mm u wybrzeży prowincji Liaoning. Testy dotyczyły podstawowych systemów okrętu, w tym jego napędu.

W niedzielę, o 10:45, po zakończeniu prób okręt zawinął do stoczni. Pomagało mu 7 holowników. Była to duża atrakcja dla turystów i spotterów. Ci mogli sfotografować jednak jedynie systemy radiolokacyjne lotniskowca. Uzbrojenie było zasłonięte przed obiektywami, inaczej niż kilka miesięcy wcześniej (Uzbrajanie chińskiego lotniskowca, 2011-06-05).

W kolejnych miesiącach mają odbywać się dalsze próby, w tym startów i lądowań śmigłowców i samolotów na pokładzie lotniskowca. Wejście okrętu do służby jest planowane na sierpień przyszłego roku. Nadanie oficjalnej nazwy (być może Liu Huaqing) zaplanowano na październik.

Załogę lotniskowca ma stanowić około 2 tys. marynarzy. Na jego pokładzie i w hangarach zmieści się 30 samolotów (J-15) i śmigłowców, a także bezpilotowce. Według oświadczeń chińskich dowódców i polityków, okręt będzie służył raczej do szkolenia i zdobywania doświadczeń z nowymi rodzajami uzbrojenia, niż do operacji bojowych. Dopiero na bazie zebranej wiedzy powstaną chińskie lotniskowce nowej generacji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.