Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próby morskie Shi Lang

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 10 sierpnia 2011

Wczoraj rozpoczęły się próby morskie lotniskowca Shi Lang, ex-sowieckiego Wariaga. Mają być krótkotrwałe, po czym okręt wróci do stoczni w Dalian.

Lotniskowiec w ostatnim etapie przebudowy / Zdjęcie: varyagworld.com

Według agencji Xinhua, okręt odbił od nabrzeża w środę rano, czyli w nocy z wtorku na środę czasu polskiego. Powołując się na źródła wojskowe, poinformowano, że próby obejma tylko podstawowe funkcje okrętu, po czym wróci on do stoczni, by kontynuować jego wyposażanie. Prace przy budowie jednostki określono jako przebiegające zgodnie z planem (zobacz również: Próby Shi Lang od lipca?).

Przedstawiciele chińskich władz, zarówno wojskowych jak i cywilnych, niezmiennie deklarują, że okręt będzie wykorzystywany jako jednostka szkolna. Jednocześnie informuje się o konieczności posiadania 3 lotniskowców, co odbierane jest jako zapowiedź rozpoczęcia ich budowy. Wskazuje na to zwiększona aktywność stoczni w Szanghaju, choć brak jest oficjalnego potwierdzenia, czy otrzymała ona zlecenie na budowę okrętów tego typu.

Wiadomo również, że Pekin i Moskwa negocjowały sprzedaż ok. 50 myśliwców pokładowych Su-33, a niedawno ujawniono, że ChRL stworzyła prototyp J-15, określany jako kopia rosyjskich maszyn (zobacz: Chińska kopia Su-33).

Chiński program lotniskowcowy ma być odpowiedzią na podobne przedsięwzięcie Indii (zobacz: Morski wyścig zbrojeń) mimo, że to właśnie Indie twierdzą, że starają się jedynie zmniejszyć przewagę Państwa Środka.

Rozbudowa marynarki wojennej ChRL wywołuje również zaniepokojenie mniejszych sąsiadów, głównie Filipin i Wietnamu, które starają się - przy niewielkich posiadanych środkach - modernizować własne siły morskie. Podobne kroki, choć już na większą skalę, podejmują również Japonia, Australia i Rosja (zobacz np.: Japoński lotniskowiec?, Australijski minister w USA).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.