Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

750 mln USD na hiperdźwiękowego Blackswifta

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 stycznia 2008

Pentagon zamierza w 2009 przeznaczyć 750 mln USD na budowę pod kontrolą DARPA demonstratora technologii samolotu uderzeniowego rozwijającego prędkość Ma6. Demonstrator ma nazywać się Blackswift.

Program budowy demonstratora Blackswift wywodzi się z realizowanego pod patronatem DARPA (Defense Advanced Research Project Agency) programem Falcon, który ma doprowadzić do powstania samolotu uderzeniowego o zasięgu globalnym, rozwijającego prędkość sięgającą nawet Ma25. Do tej pory program jego budowy był nazywany Falcon HTV-3X.

Bezzałogowy Blackswift ma mieć wielkość zbliżoną do współczesnych samolotów myśliwskich. Jego napęd będzie stanowić silnik hybrydowy, składający się z silnika turbinowego, rozpędzającego demonstratora do prędkości ok. Ma3, i silnika strumieniowego, nadającego mu docelową prędkość Ma6 lub nawet większą. Wymagania przewidują start i lądowanie konwencjonalne z typowego lotniska. Powinien też być napędzany konwencjonalnym paliwem, co najwyżej minimalnie zmodyfikowanym. Być może w budowie Blackswifta zostaną wykorzystane technologie stosowane w samolocie F-35.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.