Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa azerskiego MiG-29UB

Lotnictwo wojskowe, 29 stycznia 2008

W katastrofie myśliwca MiG-29UB wojsk lotniczych Azerbejdżanu zginęło dwóch pilotów. Samolot rozbił się ok. 60 km od Baku.

Według nieoficjalnych informacji, szkolno-bojowy MiG-29UB rozpadł się w czasie wykonywania gwałtownego manewru. Piloci nie zdołali się katapultować. Szczątki samolotu wpadły do Morza Kaspijskiego, niedaleko wioski im. Zienwalabdina Tagijewa (dawny Nasosnyj, gdzie w czasach ZSRS znajdowała się baza lotnicza). Odnaleziono je na głębokości ok. 15 m. Przyczyny katastrofy bada specjalna komisja, a na jej miejsce przybył minister obrony Azerbejdżanu Safar Abijew. Służby prasowe azerskiego ministerstwa obrony podały nazwiska ofiar katastrofy. To Fahraddin Askierow i Afgan Asłanow.

Według różnych źródeł, Azerbejdżan dysponuje 10-20 samolotami MiG-29 (głównie 9.13), z których tylko połowa ma być zdatna do lotu. Część z nich, kupionych na Ukrainie, była niedawno remontowana i modernizowana w zakładach w Lwowie. Nowe wyposażenie nawigacyjne i system sterowania uzbrojeniem pozwalają tym samolotom na użycie naprowadzanych telewizyjnie bomb kierowanych i pocisków rakietowych klasy powietrze-powierzchnia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.