Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatni Raptor

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 29 sierpnia 2011

Przedstawiciele Lockheed Martina poinformowali o zakończeniu montażu kadłuba ostatniego z zamówionych myśliwców F-22A Raptor. Samolot ten powinien zostać dostarczony USAF w wiosną 2012.

Środkowa część kadłuba Raptora. Ten element samolotu był budowany w Fort Worth. Na zdjęciu, przed wysłaniem do zakładu w Marietta...

Zakończenie montażu kadłuba odbyło się 23 sierpnia. Kadłub należy do samolotu o nr 09-4195. W najbliższych miesiącach otrzyma on podwozie, skrzydła, stateczniki oraz silniki Pratt & Whitney F119. Raptor 4195 powinien opuścić linię montażową na początku stycznia przyszłego roku. Dostawa dla wojsk lotniczych przewidziana jest na 2. kwartał 2012.

...gdzie odbywa się montaż finalny F-22A / Zdjęcia: Lockheed Martin

W ten sposób zakończy się produkcja tych wyjątkowo zaawansowanych technologicznie i jednych z najdroższych w historii samolotów świata.

Pierwotnie w latach 1980. planowano, że amerykańskie wojska lotnicze zamówią 750 tych myśliwców przewagi powietrznej, następców F-15. Po upadku ZSRS i dramatycznym zmniejszeniu wydatków wojskowych wielkość zamówienia stale ograniczano, do zaledwie 187 maszyn. Z tego powodu rosła cena jednostkowa tych maszyn. Obecnie - wliczając w to koszty prac badawczo-rozwojowych - ocenia się ją na ok. 340 mln USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.