Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie kupią 8 Boeingów P-8i

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 stycznia 2008

Indie zamierzają kupić 8 samolotów ZOP Boeing P-8i. Mają one zastąpić przestarzałe rosyjskie Tu-142M.

Obecnie, według nieoficjalnych źródeł w indyjskim ministerstwie obrony, trwają negocjacje dotyczące szczegółów kontraktu. Jego wartość jest szacowana na 2 mld USD. Pierwsze samoloty ZOP dalekiego zasięgu P-8i, bazującego na Boeingu 737, mają być dostarczone w 2012, a koniec dostaw jest planowany na 2015. Wcześnie Indie zrezygnowały z odebrania rosyjskich Ił-38SD, które nie spełniły planowanych wymagań (Indie rezygnują z Ił-38SD).

Równolegle Indie negocjują warunki dostaw 6-8 transportowych C-130J Super Hercules. Ten kontrakt ma być wart około miliarda dolarów.

Zakup P-8i i C-130 to pierwsze poważne kontrakty zbrojeniowe między Indiami i USA od 50 lat (w ostatnich latach Indie kupiły 12 radarów pola walki AN/TPQ-37 za 190 mln USD, okręt amfibijny USS Trentom za 48 mln USD i 3 śmigłowce UH-3H za 39 mln USD). Amerykanie zdecydowali się wobec Delhi na poważne ustępstwa w zakresie transferu technologii, aby dostać się na ten lukratywny rynek. W ciągu ostatnich 8 lat Indie kupiły uzbrojenie za 25 mld USD, w latach 2007-2012 zamierzają wydać ok. 30 mld USD. Pod koniec lutego do Delhi ma przybyć szef Departamentu Stanu USA Robert Gates, by wesprzeć amerykański koncerny.

Boeing i Lockheed Martin walczą obecnie o indyjski kontrakt stulecia w przetargu na 126 samolotów wielozadaniowych, które mogą być warte 10-14 mld USD. Już wiadomo, że obaj producenci zdecydowali się na 100-% offset, w tym udostępnienie indyjskim przedsiębiorstwom najbardziej zaawansowanych technologii związanych z wytwarzaniem radiolokatorów (AESA) i uzbrojenia kierowanego. W ten sposób chcą wyprzeć z tamtejszego rynku największego dotąd dostawcę – Rosję.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.