Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Testy nowego Paladina

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 03 września 2011

Trwają testy prototypów haubic samobieżnych M109 Paladin Integrated Management (PIM). Prace rozwojowe powinny zakończyć się skierowaniem działa do produkcji niskoseryjnej w 2013.

Nowe haubice przeznaczone są dla ciężkich brygadowych zespołów bojowych (brygad pancernych) US Army. Po zakończeniu programu rozwoju ciężkiej haubicy samobieżnej Crusader, a także fiasku projektów przyszłościowych systemów, rozwijanych w ramach FCS, M-109 pozostaną w dającej się przewidzieć przyszłości podstawowym typem uzbrojenia jednostek artylerii samobieżnej amerykańskich sił zbrojnych / Zdjęcie: BAE Systems

Zlecenie na opracowanie nowej wersji M109 - działa produkowanego od pół wieku - otrzymały amerykańskie zakłady BAE Systems w 2009. Rok później odbyła się prezentacja nowego pojazdu (Nowy Paladin, 2010-01-21).

PIM wykorzystuje działo, wieżę i kadłub haubicy M109A6 Paladin, które w liczbie ok. 950 egz. wykorzystywane są przez jednostki amerykańskiej artylerii. Przestarzałe, wywodzące się jeszcze z lat 1950. zawieszenie, zastąpiono komponentami ze znacznie młodszego i nowocześniejszego bwp Bradley. Pozwoliło to na zwiększenie nośności do 40 t (z 27,5 t), co pozwoli na modernizacje, w tym instalowanie dodatkowych paneli opancerzenia.

Bazując na doświadczeniach skasowanych programów Crusader i NLOS-C, jak również rozwiązaniach, zastosowanych w innych prototypach pojazdów programu Future Combat Systems, Paladin PIM otrzymał najnowsze elementy wyposażenia elektronicznego, nowy, zdecydowanie bardziej wydajny generator prądu, zintegrowane, elektryczne siłowniki lufy i cyfrowy system kierowania ogniem. System elektryczny otrzymał nowy system zarządzania, stanowiący pierwszą implementację programu Common Modular Power System, rozwijanego przez wojska lądowe.

Zmiany te pozwolą na również wykorzystywanie dodatkowych urządzeń, w tym zewnętrznych, co jest planowane w związku z rozwojem systemów przekazu danych i rozpoznania.

Produkcja niskoseryjna nowych dział powinna rozpocząć się w 2013. Nie wcześniej niż po kolejnych 4 latach można liczyć na rozpoczęcie montażu na pełną skalę. US Army zamierza kupić 580 zestawów Paladin PIM, składających się działa i wozu amunicyjnego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.