Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Turcja zrywa z Izraelem

Strategia i polityka, 05 września 2011

Po ujawnieniu części raportu ONZ w sprawie zatrzymania grupy statków, płynących do Strefy Gazy, w wyniku czego zginęło 9 obywateli Turcji, Ankara zerwała wszelkie kontakty wojskowe z Tel-Awiwem.

Ponowne zdobycie przez izraelskie przedsiębiorstwa tak lukratywnego kontraktu, jakim było zmodernizowanie w latach 2007-2009 170 czołgów M60A1 do wariantu M60T Sabra (na zdjęciu), o wartości 687,5 mln USD, wydaje się obecnie niemożliwe / Zdjęcie: MO Turcji

Stosunki między Ankarą a Tel-Awiwem pogorszyły się znacznie w ciągu ostatnich kilku lat na tle działań Izraela w Strefie Gazy (zobacz: Tureckie ultimatum wobec Izraela).

Sytuację skomplikował dodatkowo incydent, do jakiego doszło 31 maja na międzynarodowych wodach Morza Śródziemnego, kiedy izraelska marynarka wojenna zatrzymała grupę 6 statków tureckich, które z zapasami pomocy humanitarnej i materiałów budowlanych chciały złamać izraelsko-egipską blokadę Strefy Gazy. Znajdujący się na pokładzie aktywiści organizacji praw człowieka stawili opór komandosom, którzy ostatecznie użyli ostrej broni, zabijając 9 obywateli Turcji i jednego Turka, mieszkającego w USA.

Spowodowało to, że Ankara wycofała swojego ambasadora w Izraela oraz zamroziła większość kontaktów wojskowych.

Pod koniec ubiegłego tygodnia do amerykańskiej prasy przedostały się najważniejsze fragmenty raportu ONZ, w sprawie tragicznego incydentu. Wynika z nich, że Izrael w użył siłę, w nieuzasadniony sposób. To - w istocie - oskarżenie o zbrodnię.

W związku z tym Ankara odwołała swojego ambasadora i wyższych rangą urzędników, zmuszając do podobnych kroków pracowników ambasady izraelskiej w Turcji. Jednocześnie zerwała wszelkie kontakty wojskowe.

Oznacza to, de facto, utratę lukratywnego rynku zbytu dla izraelskich przedsiębiorstw. W ubiegłych latach Turcja zleciła im m.in. modernizację części swoich czołgów podstawowych, a także dostawy samolotów bezzałogowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.