Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Katastrofa Jaka-42

Lotnictwo cywilne, 07 września 2011

Co najmniej 43 osoby zginęły, a 2 zostały ciężko ranne w katastrofie samolotu pasażerskiego Jak-42 niedaleko Jarosławia. Samolotem lecieli zawodnicy Lokomotiw Jarosław, jednego z klubów hokejowych Rosji.

Do katastrofy doszło dziś o 16:05 czasu moskiewskiego (14:05 czasu polskiego) w Jarosławiu, ok. 300 km na północny wschód od Moskwy. Samolot spadł wkrótce po starcie, ok. 2 km od lotniska Tunoszna. Nie mogąc nabrać wysokości, Jak-42 zahaczył o antenę systemu nawigacyjnego i okoliczne drzewa. Po zderzeniu z ziemią stanął w płomieniach.

Na pokładzie samolotu znajdowało się 45 osób: 8 członków załogi i 37 pasażerów. Pasażerami byli hokeiści, trenerzy, lekarze i pracownicy techniczni Lokomotiwu Jarosław. Drużyna leciała do Mińska na mecz Kontynentalnej Ligi Hokejowej (KHL) z tamtejszym Dynamem.

Katastrofę przeżył napastnik Aleksandr Halimow i technik pokładowy Aleksandr Sizow. Obaj są w bardzo ciężkim stanie.

Rozbity Jak-42D nr rej. RA-42434, nr fabr. 4520424305017, nr ser. 17-05, kompanii Jak Serwis, leasingowany od Centrum kosmicznego im. Chruniczewa, przeszedł ostatnią obsługę techniczną 16 sierpnia w Kazaniu. Samolot był wyposażony w system ostrzegania przed zderzeniem z ziemią. Wyprodukowano go w 1993, wylatał ponad 15 tys. godzin w 7 tys. lotów. Mógł przewozić 73 pasażerów. Jego certyfikat był ważny do 1 października 2011.

W FR latają 63 samoloty Jak-42.


Drukuj Góra