Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Terminator i T-90S w Niżnym Tagile

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 09 września 2011

W czasie VIII Międzynarodowej wystawy uzbrojenia w Niżnym Tagile Uralwagonzawod zademonstrował kolejną wersję Bojowej maszyny wsparcia czołgów (BMPT) Terminator i zmodernizowany czołg T-90S.

BMPT Terminator został zbudowany na bazie czołgu podstawowego T-90S. Uzbrojony jest naprowadzane laserowo rakietowe pociski przeciwpancerne 9M120 Ataka-T, automatyczne granatniki AG-17D kal. 30 mm i zdwojone działo 2A42 kal. 30 mm. Ma zwalczać czołgi i pojazdy opancerzone, a także śmigłowce i samoloty oraz żołnierzy przeciwnika.

Załoga Terminatora składa się z 5 osób. Może ona jednocześnie prowadzić ogień z wszystkich typów uzbrojenia. Terminator może także stawiać zasłonę dymną w kierunku atakującego przeciwnika. Jego wyposażenie pozwala na prowadzenie działań w dzień i w nocy, w każdych warunkach pogodowych.

Kilka Terminatorów przechodzi obecnie testy w armii rosyjskiej. Pojazdy tego typu zakupił Kazachstan. 3 Terminatory pokazano 30 sierpnia na paradzie w Astanie z okazji Dnia Konstytucji (na zdjęciu).

Uralwagonzawod zaprezentował także kolejną zmodernizowaną wersję czołgu T-90S. Jedną ze zmian jest zwiększenie żywotności lufy działa 2A46M-5 kal. 125 mm o 1,7 raza. Jej chromowanie ma też spowodować większą stabilność prędkości wylotowej pocisków, a tym samym ich celność.

Widoczna zmiana zaszła w systemie sterowania czołgiem. Zamiast tradycyjnych w rosyjskich konstrukcjach dźwigni pojawił się wolant, co ma ułatwić kierowanie i zmniejszyć obciążenie mechanika-kierowcy. Wcześniej taki system Rosjanie stosowali jedynie w bojowych wozach piechoty. Konstruktorzy twierdzą, że zmiana była prosta do wprowadzenia, ale potrzebne było zamówienie armii.

W systemie przeniesienia napędu zastosowano przekładnię automatyczną. Silnik to W-92S2 o zwiększonej mocy i wydłużonym resursie. Na szosie pozwala na rozpędzenie czołgu do prędkości ponad 60 km/h.

Masa T-90S w pokazanej wersji wzrosła o 1,5 t w stosunku do czołgu bazowego. Wynosi ona 48 t (dla porównania - Abrams czy Leopard ważą po 62-63 t).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.