Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Finalny certyfikat Cavoura

Marynarka wojenna, 20 września 2011

Zakończyły się testy certyfikacyjne włoskiego lotniskowca Cavour, pozwalające na wykonywanie zadań lotniczych przez samoloty państw NATO.

Cavour przy wyporności standardowej 27 i pełnej 30 tys. t. oraz długości 244 m zalicza się do lotniskowców lekkich. Z jego pokładu może operować standardowo 8 myśliwców Harrier oraz 12 średnich śmigłowców (nie licząc lżejszych maszyn) / Zdjęcie: MO Włoch

Cavour został zwodowany w czerwcu 2004. Po 5 latach osiągnął gotowość operacyjną. W 2010 wziął udział w pierwszej misji - działał w akcji humanitarnej po silnym trzęsieniu ziemi na Haiti (jego hangar lotniczy można wykorzystać jako przestrzeń ładunkową).

Mimo tego proces jego pełnej certyfikacji zakończył się dopiero kilka dni temu. Poinformowało o tym wczoraj włoskie ministerstwo obrony. Uzyskane dokumenty potwierdzają, że pokład lotniczy okrętu jest zdolny przyjąć statki powietrzne nie tylko z Włoch, ale również sojuszników z NATO.

Dowiodły tego trwające dwa tygodnie intensywne próby morskie, z udziałem samolotów AV8+ Harrier oraz grupy amerykańskich specjalistów. Docelowo Cavour ma zostać wyposażony w nowe F-35B. Program ich rozwoju jest jednak poważnie zagrożony (zobacz np.: Kolejne problemy z F-35B).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.