Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BWB przejęło Braunschweiga

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 01 lutego 2008

29 stycznia w czasie kameralnej uroczystości w bazie Bundesmarine w nadbałtyckim Warnemuende przedstawiciele Federalnego Biura Technologii Obronnych i Zamówień (BWB) przejęli pierwszą z korwet K130, Braunschweig, co jest bezpośrednim wstępem do jej wejścia do służby.

Załogę korwety tworzy 65 marynarzy. Uzbrojenie składa się z działa Otobreda 76 mm, dwóch przeciwlotniczych, automatycznych zestawów MLG 27 mm Mausera (obecnie część Rheinmetalla), 2 wyrzutni pocisków przeciwlotniczych/przeciwrakietowych RAM i 2 wyrzutni przeciwskrętowych RBS-15 Mk. 3. Pokład lotniczy może przyjąć wszystkie niemieckie śmigłowce morskie (Sea King, Lynx i MH-90), stosunkowo mały hangar przewidziano dla dwóch planowanych bezzałogowych śmigłowców rozpoznawczych. Korweta została przystosowana do wykonywania zadań na Atlantyku, jednak samodzielnie może działać jedynie przez tydzień, zaś przy pomocy jednostek zaopatrzeniowych, do 21 dni / Zdjęcie: ThyssenKrupp Marine Systems

Korwety typu K130 (Braunschweig) to jednostki o wyporności 1840 t, wykonane w technologii zmniejszającej powierzchnię odbicia radarowego i o zredukowanym śladzie termicznym, przeznaczone przede wszystkim do rozpoznania i zwalczania okrętów nawodnych. Pierwotnie ich głównym orężem miały być pociski kierowane Polyphem-S, wspólny projekt Niemiec, Francji i – przez pewien czas – Włoch. Pociski te miały mieć zasięg 60 km i głowicę z ładunkiem wybuchowym o masie 20 kg. Wyjątkowym pomysłem było wykorzystanie w nich, podobnie jak np. w ppk Spike, światłowodowego kabla, którym przekazywano do operatora obraz z kamery w podczerwieni (uruchamianej w ostatnim fragmencie lotu), by mógł on wybrać cel.

Program zarzucono jednak w 2003. Korwety będą uzbrojone w o wiele droższe pociski RBS-15 Mk.3 z głowicą o masie ładunku wybuchowego 200 kg i zasięgu 200 km. Łącznie Bundesmarine zamówiła 5 korwet tego typu. Trzy zostały już zwodowane. Nastąpiło to 19 kwietnia 2006 (F260 Braunschweig), 6 września 2006 (F261 Magdeburg) i 29 marca 2007 (F262 Erfurt). Prace nad pozostałymi – F263 Oldenburg i F264 Ludwigshafen – trwają.

W czasie uroczystości w bazie w Warnemuende BWB przejęła pierwszą z korwet z rąk przedstawicieli producenta, grupy ARGE K130, złożonej z trzech stoczni: Blohm + Voss, Nordseewerke, (obie są własnością ThyssenKrupp Marine Systems) i Fr. Lürssen Werft. Uroczystość była bezpośrednim wstępem do przejęcia jednostek przez Bundesmarine.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.