29 stycznia w czasie kameralnej uroczystości w bazie Bundesmarine w nadbałtyckim Warnemuende przedstawiciele Federalnego Biura Technologii Obronnych i Zamówień (BWB) przejęli pierwszą z korwet K130, Braunschweig, co jest bezpośrednim wstępem do jej wejścia do służby.
Korwety typu K130 (Braunschweig) to jednostki o wyporności 1840 t, wykonane w technologii zmniejszającej powierzchnię odbicia radarowego i o zredukowanym śladzie termicznym, przeznaczone przede wszystkim do rozpoznania i zwalczania okrętów nawodnych. Pierwotnie ich głównym orężem miały być pociski kierowane Polyphem-S, wspólny projekt Niemiec, Francji i – przez pewien czas – Włoch. Pociski te miały mieć zasięg 60 km i głowicę z ładunkiem wybuchowym o masie 20 kg. Wyjątkowym pomysłem było wykorzystanie w nich, podobnie jak np. w ppk Spike, światłowodowego kabla, którym przekazywano do operatora obraz z kamery w podczerwieni (uruchamianej w ostatnim fragmencie lotu), by mógł on wybrać cel.
Program zarzucono jednak w 2003. Korwety będą uzbrojone w o wiele droższe pociski RBS-15 Mk.3 z głowicą o masie ładunku wybuchowego 200 kg i zasięgu 200 km. Łącznie Bundesmarine zamówiła 5 korwet tego typu. Trzy zostały już zwodowane. Nastąpiło to 19 kwietnia 2006 (F260 Braunschweig), 6 września 2006 (F261 Magdeburg) i 29 marca 2007 (F262 Erfurt). Prace nad pozostałymi – F263 Oldenburg i F264 Ludwigshafen – trwają.
W czasie uroczystości w bazie w Warnemuende BWB przejęła pierwszą z korwet z rąk przedstawicieli producenta, grupy ARGE K130, złożonej z trzech stoczni: Blohm + Voss, Nordseewerke, (obie są własnością ThyssenKrupp Marine Systems) i Fr. Lürssen Werft. Uroczystość była bezpośrednim wstępem do przejęcia jednostek przez Bundesmarine.