Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Minister chce przetargu

Lotnictwo wojskowe, 02 października 2011

Celso Amorim brazylijski minister obrony powiedział, że jego kraj potrzebuje nowych myśliwców, mimo cięć budżetowych. Może to być zapowiedź wznowienia przetargu na 36 samolotów.

Największy problem stanowi starzenie się 12 myśliwców Mirage 2000C/B. Pod koniec 2013 ostatnie z nich utracą gotowość operacyjną / Zdjęcie: FAB

Myśliwce brazylijskich wojsk lotniczych to 57 F-5 i 12 Mirage 2000. W gotowości pozostaje ponad 50 maszyn: większość ze zmodernizowanych już 46 egz. F-5EM/FM oraz tuzin samolotów Dassault. Te ostatnie powinny zakończyć służbę w 2013. Wtedy też do jednostek powinny trafić pierwsze z 11 obecnie modernizowanych F-5, kupionych kilka lat temu w Jordanii (zobacz: Modernizacja ostatnich F-5). Pozwoli to zachować obecną liczbę myśliwców.

Według planów FAB, dostawy zupełnie nowych maszyn powinny rozpocząć się nie później niż w 2016, pozwalając na stopniowe wycofywanie wiekowych samolotów amerykańskich.

Przetarg na 36 myśliwców został jednak wstrzymany przez nową prezydent kraju, panią Dilmę Rousseff, ze względu na zmniejszenie budżetu państwa w 2011 (zobacz: Co z brazylijskim przetargiem?). O wybór ubiegają się francuski Rafale, szwedzki Gripen i amerykańskich Super Hornet. Zwycięzca ma być poznany dopiero w przyszłym roku, choć termin ten pojawił się do tej pory wyłącznie w niezbyt precyzyjnych wypowiedziach polityków.

Z tego powodu piątkowe słowa ministra Amorima, o konieczności jak najszybszego wyboru zwycięzcy, nie oglądając się na tegoroczne cięcia budżetowe, wywołały duże poruszenie. Szef resortu wskazał przede wszystkim na konieczność zastąpienia Mirage 2000. Powtórzył, że koniecznym wymogiem przetargu pozostanie transfer technologii. Nie podał jednak żadnych terminów, ani szczegółów przedsięwzięcia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.