Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Gdzie jest 5 tys. Strieł?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 02 października 2011

W Libii zaginęło ponad 10 tys. pocisków rakietowych różnych typów, w tym 5-7 tys. przenośnych zestawów przeciwlotniczych. Przedstawiciele NATO od kilku tygodni odkupują pociski od Libijczyków.

Przedstawiciele NATO analizują, co stało się z bronią, którą dysponował rząd kontrolowany przez Muammara Kadafiego. Szczególne zainteresowanie budzą losy pocisków rakietowych, które mogły dostać w niepowołane ręce. Według włoskiego admirała Gianpaolo di Paola, cytowanego przez niemiecki tygodnik Der Spiegel, Sojusz nie może doliczyć się 10 tys. pocisków rakietowych różnych typów. Adm. Paola poinformował o tym na tajnym spotkaniu z dowódcami Bundeswehry. - Pociski przeciwlotnicze mogły trafić w ręce terrorystów, od Kenii do Kunduzu - miał powiedzieć włoski dowódca. - To ogromne zagrożenie dla transportu lotniczego.

W czasach Kadafiego Libia kupiła co najmniej 20 tys. przenośnych zestawów przeciwlotniczych produkcji rosyjskiej i bułgarskiej. Ok. 14 tys. z nich zostało użytych, zniszczonych (ok. 170, z czego 10 na specjalnym pokazie dla dziennikarzy w Benghazi - na zdjęciu niszczenie koordynatorów młotkiem) lub pozostaje w magazynach kontrolowanych przez NATO i rebeliantów (dysponują oni ok. 500 pociskami). Większość z nich znajduje się w arsenale w Zintan w południowo zachodniej Libii.

Nie wiadomo, co stało się z ponad 5 tys. pocisków klasy Strieła 2. Od co najmniej kilku tygodni przedstawiciele NATO odkupują je od nieupoważnionych posiadaczy. Amerykański Departament Stanu przeznaczył dotąd na tę operację 3 mln USD. Według oficjalnych danych, do tej pory Amerykanie w 30 krajach zniszczyli lub odkupili 32,5 tys. przenośnych pocisków przeciwlotniczych.


Drukuj Góra