Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wirus zaatakował bazę bsl USAF

Lotnictwo wojskowe, Astronautyka, 09 października 2011

System komputerowy bazy USAF Creech, skąd steruje się amerykańskimi bezpilotowcami, został zaatakowany przez trudny do usunięcia wirus. Walka z nim trwa już 2 tygodnie.

Według czasopisma Wired, wirus pojawił się w systemie bazy USAF Creech w Newadzie ok. 2 tygodnie temu. Wielokrotnie go od tego czasu usuwano, ale wirus atakował ponownie. Nie wiadomo, czy wirus został specjalnie wykorzystany do zainfekowania systemu, czy pojawił się przypadkowo. Wiadomo, że zainfekował zarówno komputery sieci otwartej, jak i specjalnie chronionej, w tym GCS (ground control station) - naziemne stacje kierowania. Według nieoficjalnych informacji, nie nastąpił wyciek informacji z bazy.

Wirus został wykryty przez Host Based Security System (HBSS), używany przez Departament of Defense do wykrywania zagrożeń cybernetycznych. Choć wcześniej Pentagon był wielokrotnie atakowany w Internecie, Creech AFB była wyjątkiem. Obecny atak jest pierwszym znanym w historii bazy. Wirus został rozpowszechniony prawdopodobnie przez dyski przenośne. Aktywuje się za każdym naciśnięciem klawisza komputera.

W konfliktach w Iraku i Afganistanie USAF wykorzystywały i wykorzystują ok. 150 bsl Predator i Reaper. W Pakistanie operowało (część nadal operuje) ok. 30 bsl, które zaatakowały różne cele co najmniej 230 razy. Amerykańskie bezpilotowce były w ostatnim okresie wykorzystywane także w atakach na Libię. Wiele z tych maszyn jest sterowanych właśnie z Creech AFB. Nie wiadomo, jak problem z wirusem wpłynął na efektywność użycia amerykańskich bezpilotowców w operacjach poza granicami USA.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.