Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Grasshopper w muzeum

Lotnictwo cywilne, 14 października 2011

Od kilku dni w muzeum amerykańskich wojsk lotniczych w Springfield Street posiada łącznikowy Taylorcraft L-2M z czasów II wojny światowej. Zastąpi on mniej kompletny egzemplarz.

Lądowanie najnowszego nabytku muzeum

National Museum of the U.S. Air Force posiada bogatą kolekcję samolotów, w tym z okresu II wojny światowej. Znajdują się w niej niemal wszystkie samoloty amerykański, a także wybrane modele maszyn brytyjskich, niemieckich i japońskich.

Jednym z nich jest niepozorny Taylorcraft L-2M Grasshopper, mały samolot szkolny, łącznikowy i obserwacyjny, budowany masowo od 1941. Napędzany silnikiem Continental O-170-3 o mocy zaledwie 65 KM, był stanie latać z prędkością niecałych 150 km/h.

Stary egzemplarz, dotychczas znajdujący się na wystawie statycznej / Zdjęcia: NMUSAF

W 1964 do muzeum USAF trafił samolot, podarowany przez sierżanta Nelsona K. Corbina. Stan tego egzemplarza pozwalał jednak wyłącznie na umieszczenie go na wystawie statycznej, na linach, bez możliwości latania czy nawet bezpośredniego zapoznania się z nim zwiedzających.

Mimo, że obecnie w stanie zdatnym do lotu pozostaje przynajmniej kilkanaście L-2, dopiero kilka dni temu muzeum otrzymało jeden z takich egzemplarzy. Wyprodukowany w 1944 samolot o nr 43-26592 został podarowany przez Dicka Valladao.

Jego zasługą było odrestaurowanie maszyny, pozostającej we względnie dobrym stanie, z nalotem jedynie 1780 h. Co więcej, przywrócił jej oryginalne wyposażenie wojskowe, w tym radiostację i słuchawki dwuosobowej załogi. W tej konfiguracji Grasshopper był w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ozdobą kilku pokazów lotniczych.

Za parę miesięcy samolot trafi na ekspozycję. Wcześniej przejdzie jednak dodatkowe zabiegi restauracyjne i konserwacyjne, którym - na specjalnym stanowisku - będą mogli przyglądać się goście muzeum.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.