Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny termin MMRCA

Lotnictwo wojskowe, 25 października 2011

Według największej indyjskiej agencji prasowej, 4 listopada w ministerstwie obrony zostaną otwarte oferty Dassault Aviation i Eurofighter GmbH. Ten, kto zaproponuje niższą cenę, wygra.

Jeden z Rafale w bazie lotniczej w afgańskim Kandaharze. Zdobycie indyjskiego zamówienia zdecydowanie poprawiłby sytuację Dassault Aviation. Zakupy własnych wojsk lotniczych zostały znacznie ograniczone i spowolnione, w stosunku do pierwotnych założeń. Tymczasem Francuzi nie zdobyli dotąd żadnego zamówienia eksportowego. Sytuacja z Eurofighterem - mimo usykania zamówień Arabii Saudyjskiej i Austrii - jest podobna z powodu ograniczenia liczby kupowanych maszyn przez kraje członkowskie projektu / Zdjęcie: Dassault Aviation

Program zakupu 126 nowoczesnych samolotów wielozadaniowych dla indyjskich wojsk lotniczych, Multirole Combat Aircraft (MMRCA), jest już opóźniony o kilka lat. W ostatnim okresie zanotował on jednak istotne postępy. Zrealizowano m.in. program prób w locie i na tej głównie podstawie wybrano w ubiegłym roku do ostatecznej rozgrywki dwa myśliwce rodem z UE (zobacz: Tylko Rafale i Eurofighter?).

Indyjskie media nie raz podawały coraz to nowe terminy wyłonienia zwycięzcy. Ostatnim razem na początku października bieżącego roku. Wszystkie prognozy okazały się nietrafione (zobacz: Kolejny MiG-21...).

Obecnie jednak sytuacja jest już nieco inna. Press Trust of India - największa agencja prasowa subkontynentu - podała wczoraj, powołując się na anonimowych pracowników zakładów przemysłu obronnego, że na 4 listopada przewidziano otworzenie kopert z ofertami obu konkurentów. Na ten dzień w budynkach resortu muszą znaleźć się również przedstawiciele producentów.

Jednocześnie podano, że w bieżącym miesiącu zaakceptowano obie propozycje offsetowe. Jest to rzeczywiście spełnienie ostatniego formalnego wymogu przed konkursem ofert cenowych. W myśl indyjskiego prawa, jeżeli konkurenci spełniają wszystkie wymagania taktyczno-techniczne i offsetowe, kluczowym okaże się proponowana wartość kontraktu. Stąd zapowiadane otwarcie ofert nie będzie wiązało się ze skomplikowanym procesem oceny i można spodziewać się niemal natychmiastowego ogłoszenia zwycięzcy. Losy przetargu nie są przy tym przesądzone, jak w przypadku wielu podobnych postępowań na świecie - ceny jednostkowe Rafale i Eurofightera są zbliżone.

Planuje się, że negocjacje, poprzedzające podpisanie szczegółowej umowy, zajmą kilka miesięcy. Oznacza to, że prawdopodobne są te wcześniejsze doniesienia prasowe, które wskazywały na marzec 2012, jako datę podpisania ostatecznego porozumienia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.