Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bułgaria bez okrętów podwodnych

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 03 listopada 2011

1 listopada bułgarska marynarka wojenna wycofała z linii ostatni okręt podwodny. Banderę na OP Slava opuszczono w Warnie.

Uroczystości wycofania z linii okrętu podwodnego proj. 633 Slava (Sława) przewodniczył dowódca MW Bułgarii kontradm. Płamen Manuszew. Zdjęta z okrętu bandera została przekazana do muzeum floty w Warnie. Trafi tam także prawdopodobnie sama Slava. Nie wiadomo na razie, kiedy i gdzie zostanie udostępniona zwiedzającym. Możliwe jest bowiem jednak złomowanie okrętu.

Bułgarska MW dysponowała niedawno dwoma okrętami podwodnymi - Nadieżda (Nadzieja) i Slava. Ten pierwszy został wycofany z linii w połowie 2010. Teraz przyszła kolej na Slavę. Kryzys finansowy spowodował, że koszty jej eksploatacji uznano za niemożliwe do pokrywania z budżetu.

Oba diesel-elektryczne okręty proj. 633 zostały zbudowane w połowie lat 1960. (w sumie powstały tylko 22 okręty tego typu, część trafiła do ChRL, gdzie budowano kopię proj. 633 - Type-035). Pierwotnie weszły w skład WMF ZSRS. W 1985 zostały przekazane Bułgarii. Slava trafiła oficjalnie do jej floty 28 grudnia 1985. Jeszcze w 2007 uczestniczyła w ćwiczeniach NATO.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.