Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Niemieckie centrum szkoleniowe w Rosji

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 24 listopada 2011

Rheinmetall zbuduje w Rosji centrum szkoleniowe wojsk lądowych w Mulino, na wzór obiektu Bundeswehry w Altmark.

Centrum kontroli Gefechtsübungszentrum Heer (GÜZ) w Altmark, gdzie na bieżąco można śledzić przebieg ćwiczeń na poligonie. Obiekt działa od 2001 / Zdjęcie: Rheinmetall

W pobliżu 11-tysięcznego Mulino, w rejonie Niżnego Nowgorodu, istnieje centrum szkolenia rosyjskich wojsk lądowych. Dzisiaj przedstawiciele Rheinmetall Defence poinformowali o uzyskaniu zlecenia na zmodernizowanie obiektu.

Niemieckie przedsiębiorstwo zrealizuje prace przy udziale rosyjskiej spółki Obronserwis, która jest głównym wykonawcą zlecenia. Kosztem 100 mln Euro rosyjskie wojska lądowe uzyskają obiekt, wzorowany na niemieckim centrum w Altmarku, uznawanym za jeden z najnowocześniejszych na świecie.

Umożliwia on prowadzenie ćwiczeń sztabowych, wykorzystanie symulatorów, nowoczesnych strzelnic i innych pomocy szkoleniowych. Podstawowym zadaniem jest jednak prowadzenie ćwiczeń z bezpośrednim udziałem wojsk, przy pomocy wskaźników laserowych i nowoczesnego systemu przesyłu i opracowania danych (w tym video). Zapewnia to możliwość dokładnego śledzenia przebiegu manewrów, do poziomu pojedynczego strzelca i systemu uzbrojenia włącznie. Możliwym jest przy tym symulowanie skutków użycia artylerii, innych broni ciężkich czy min. Zasada ta dotyczy również działań w terenie zurbanizowanym, choć w budynkach zamiast satelitarnego przesyłu informacji, wykorzystywane są stacjonarne czujniki. Wyposażenie pozwala na odtworzenie przebiegu działań i dokładną analizę.

Obiekt w Altmark ma 232 km², poligon w Mulino jest dwa razy większy. Mimo, że zasięg systemów elektronicznych pokryje ok. 200 km², umożliwi to przeprowadzenie ćwiczeń związków taktycznych wielkości brygady. Poligon będzie odwzorowywał zróżnicowany teren i scenariusze operacji bojowych.

Pełen cykl szkolenia obejmie kilka tygodni. Po jego zakończeniu i pozytywnych wynikach, ćwicząca jednostka uzyska specjalny certyfikat. Dla nowych jednostek, manewry będą musiały zostać poprzedzone dokładnym zaznajomieniem się z wyposażeniem centrum. Z tych powodów przedstawiciele Rheinmetalla poinformowali, że w ciągu roku przez Mulino będzie mogło przejść ok. 30 tys. żołnierzy.

Niemiecki producent, obok modernizowania centrum w Altmarku, zdobył już w 2009 zamówienie na podobny obiekt szkoleniowy od jednego z krajów Bliskiego Wschodu. Obecnie liczy jednak, że w przypadku sukcesu w Mulino, Rosjanie będą skłonni złożyć dodatkowe zamówienia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.