Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemieckie centrum szkoleniowe w Rosji

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 24 listopada 2011

Rheinmetall zbuduje w Rosji centrum szkoleniowe wojsk lądowych w Mulino, na wzór obiektu Bundeswehry w Altmark.

Centrum kontroli Gefechtsübungszentrum Heer (GÜZ) w Altmark, gdzie na bieżąco można śledzić przebieg ćwiczeń na poligonie. Obiekt działa od 2001 / Zdjęcie: Rheinmetall

W pobliżu 11-tysięcznego Mulino, w rejonie Niżnego Nowgorodu, istnieje centrum szkolenia rosyjskich wojsk lądowych. Dzisiaj przedstawiciele Rheinmetall Defence poinformowali o uzyskaniu zlecenia na zmodernizowanie obiektu.

Niemieckie przedsiębiorstwo zrealizuje prace przy udziale rosyjskiej spółki Obronserwis, która jest głównym wykonawcą zlecenia. Kosztem 100 mln Euro rosyjskie wojska lądowe uzyskają obiekt, wzorowany na niemieckim centrum w Altmarku, uznawanym za jeden z najnowocześniejszych na świecie.

Umożliwia on prowadzenie ćwiczeń sztabowych, wykorzystanie symulatorów, nowoczesnych strzelnic i innych pomocy szkoleniowych. Podstawowym zadaniem jest jednak prowadzenie ćwiczeń z bezpośrednim udziałem wojsk, przy pomocy wskaźników laserowych i nowoczesnego systemu przesyłu i opracowania danych (w tym video). Zapewnia to możliwość dokładnego śledzenia przebiegu manewrów, do poziomu pojedynczego strzelca i systemu uzbrojenia włącznie. Możliwym jest przy tym symulowanie skutków użycia artylerii, innych broni ciężkich czy min. Zasada ta dotyczy również działań w terenie zurbanizowanym, choć w budynkach zamiast satelitarnego przesyłu informacji, wykorzystywane są stacjonarne czujniki. Wyposażenie pozwala na odtworzenie przebiegu działań i dokładną analizę.

Obiekt w Altmark ma 232 km², poligon w Mulino jest dwa razy większy. Mimo, że zasięg systemów elektronicznych pokryje ok. 200 km², umożliwi to przeprowadzenie ćwiczeń związków taktycznych wielkości brygady. Poligon będzie odwzorowywał zróżnicowany teren i scenariusze operacji bojowych.

Pełen cykl szkolenia obejmie kilka tygodni. Po jego zakończeniu i pozytywnych wynikach, ćwicząca jednostka uzyska specjalny certyfikat. Dla nowych jednostek, manewry będą musiały zostać poprzedzone dokładnym zaznajomieniem się z wyposażeniem centrum. Z tych powodów przedstawiciele Rheinmetalla poinformowali, że w ciągu roku przez Mulino będzie mogło przejść ok. 30 tys. żołnierzy.

Niemiecki producent, obok modernizowania centrum w Altmarku, zdobył już w 2009 zamówienie na podobny obiekt szkoleniowy od jednego z krajów Bliskiego Wschodu. Obecnie liczy jednak, że w przypadku sukcesu w Mulino, Rosjanie będą skłonni złożyć dodatkowe zamówienia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.