Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mniej Brytyjczyków w Afganistanie

Strategia i polityka, 11 grudnia 2011

Według ostatnich planów Londynu, liczba brytyjskich żołnierzy w Afganistanie do końca 2013 spadnie o 4 tys. Od 2015 pozostanie - tylko w rejonie Kabulu - kilkuset żołnierzy.

Brytyjczycy stanowią obecnie drugi co do wielkości, po amerykańskim, kontyngent w Afganistanie. Służy w nim ok. 9500 żołnierzy, skupionych w prowincji Helmand / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

W rozpoczynającym się tygodniu brytyjski premier David Cameron, wraz z innymi członkami narodowej rady bezpieczeństwa, zarekomenduje jeden z trzech scenariuszy działań w Afganistanie. Według Guardiana, najbardziej prawdopodobne jest przyspieszenie tempa wycofywania się wojsk z tego kraju, co łączy się z obecną trudną sytuacją budżetową.

Plan zakłada zmniejszenie liczebności kontyngentu o nawet 4 tys. żołnierzy, do końca 2013. W kolejnym roku powinno zostać wycofanych nieco więcej osób. Od końca 2014, a więc w momencie zakończenie obecnej misji NATO w Afganistanie, na miejscu - wyłącznie w Kabulu - ma przebywać kilkuset uzbrojonych Brytyjczyków.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.