Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

CB90 w Zatoce Perskiej

Marynarka wojenna, 17 grudnia 2011

Amerykańska marynarka wojenna dyslokowała do Bahrajnu łodzie patrolowe CB90 w odmianie dowódczej. Znalazły się one w rejonie Zatoki Perskiej po raz pierwszy.

CB90 w Bahrajnie / Zdjęcie: US Navy

Szwedzkie StridsBåt 90 (oznaczenie międzynarodowe Combat Boat 90, CB 90) mają wyporność pełną ok. 20 t i długość 15,9 m. Załogę stanowi 3 marynarzy. Dwa silniki Scanii o mocy 625 KM każdy zapewniają możliwość osiągnięcia prędkości maksymalnej ponad 40 w. Uzbrojenie składa się z reguły z 3 wkm-ów i kilku min morskich. Oprócz zadań patrolowych CB 90 może przewozić do 21 żołnierzy z pełnym wyposażeniem

Jednostki tego typu w największej liczbie (ok. 190 egz.), wykorzystują sami Szwedzi. Około 100 łodzi zakupili Meksykanie, Norwegowie, Grecy, Malezyjczycy i Amerykanie.

Ci ostatni wyposażyli w nie m.in. trzy eskadry rzeczne (RIVRON 1, 2 i 3), sformowane w latach 2006-2007, pierwotnie z przeznaczeniem do działań w Iraku. Służący w nich marynarze wykorzystywali do patrolowania Tygrysu i Eufratu, nadbrzeżnych portów oraz instalacji morskich przede wszystkim uzbrojone łodzie półsztywne. CB90 zwiększają potencjał tych jednostek.

Po wycofaniu się z Iraku eskadry rzeczne nie zostały rozwiązane. Służą głównie do zabezpieczenia baz morskich i zadań patrolowych w ich otoczeniu. W Bahrajnie działa obecnie RIVRON 2.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.