Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Serbia chce kupić 12-16 myśliwców

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 grudnia 2011

Władze Serbii planują zakupu 12-16 myśliwców wielozadaniowych za ok. miliard Euro. Zapytania o wstępne oferty mają zostać rozesłane do końca br.

W wywiadzie udzielonym czasopismu Odbrana dowódca Wojsk Lotniczych Serbii, gen. bryg. Ranko Żiwak poinformował, że Ministerstwo Obrony jeszcze w tym roku roześle do producentów samolotów wielozadaniowych zapytanie o warunki ich dostawy. Jako potencjalni dostawcy brani są pod uwagę nie tylko producenci z krajów NATO (Następcy serbskich Migów, 2010-07-27), ale także FR i ChRL. Serbskie Wojska Lotnicze wyrażają zainteresowanie amerykańskimi F-16C/D i F/A-18E/F, europejskim EF-2000 (był prezentowany Serbom w kwietniu br.), rosyjskimi MiG-29STM i Su-30MK oraz chińskimi JF-17 i J-10. Pod uwagę zostanie też zapewne wzięty szwedzki JAS39. Serbia zbliża się co prawda do NATO i UE, ale stara się zachować neutralność.

Według nieoficjalnych źródeł w rządzie Serbii, planowane jest sformowanie dwóch eskadr myśliwskich wyposażonych w 12-16 samolotów wielozadaniowych. Dostawca miałby dostarczyć pełne wyposażenie eksploatacyjne, uzbrojenie i systemy wsparcia oraz szkolenia. Nie wiadomo jeszcze, czy Serbia kupi nowe samoloty, czy używane. Rozważana jest też możliwość leasingu. Aprobatę dla przeznaczenia środków budżetowych na nowe myśliwce musi wyrazić parlament.

Budżet obronny Serbii na 2011 wynosi ok. 1,15 mld Euro, czyli 2% PKB. W 2012 wydatki na ten cel mają pozostać na podobnym poziomie. Obecnie wojska lotnicze Serbii dysponują trzema niedawno wyremontowanymi myśliwcami MiG-29 i około 12 całkowicie przestarzałymi MiG-21, które nie są zdolnae do wykonywania zadań bojowych. Ich resursy wyczerpią się do końca 2012.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.