Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.


Warning: DOMDocument::loadHTML() [domdocument.loadhtml]: Unexpected end tag : u in Entity, line: 1 in /library/Site/String.php on line 146

Koniec programu ABL

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 grudnia 2011

Pentagon zdecydował o zakończeniu programu budowy samolotu z laserem antyrakietowym ABL. Program trwał blisko 16 lat i kosztował 5 mld USD.

Program ABL (Airborne Laser) był realizowany pod nadzorem MDA (Missile Defense Agency). Jego głównymi wykonawcami były koncerny Boeing (koordynator i dostawca platformy), Northrop Grumman (dostawca lasera) i Lockheed Martin (system naprowadzania promienia na cel). Testowany laser bojowy został zabudowany na samolocie Boeing 747-400F. Jego promień miał niszczyć rakietę balistyczną w pierwszej fazie lotu, gdy zawiera ona jeszcze dużo paliwa. Po przepaleniu ścianki zbiornika powinien nastąpić wybuch paliwa i zniszczenie rakiety.

W lutym 2010 został przeprowadzony pierwszy udany pełny test ALTB (Airborne Laser Test Bed). Laser zniszczył w pierwszej fazie lotu cel - rakietę za paliwo ciekłe, a kilka minut później przechwycił rakietę na stały materiał pędny Terrier Black Brant (Sukces ALTB, 2010-02-12). W ostatniej fazie przed zakończeniem programu moc lasera doprowadzono do wartości 1 MW.

Informacje o możliwym przerwaniu programu ABL pojawiały się już wielokrotnie. Program był uznawany za zbyt drogi i ryzykowny. Ostatecznie decyzja o zamknięciu programu została podjęta wobec problemów finansowych Pentagonu wynikających z kryzysu gospodarczego USA.

Dyrektor MDA, gen. Patrick O'Reilly twierdzi, że program latającego lasera bojowego będzie kontynuowany. Prace mają dotyczyć zmniejszenia lasera i jego wymagań energetycznych, by mógł on zostać zainstalowany na pokładzie samolotu bezpilotowego latającego na bardzo dużej wysokości. Prototyp systemu powinien powstać w ciągu kilku lat.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.