Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Izrael zrywa turecki kontrakt

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 23 grudnia 2011

Izraelskie ministerstwo obrony zerwało kontrakty sprzedaży do Turcji nowoczesnych zasobników rozpoznawczych. Oficjalnym powodem jest obawa przed dostaniem się technologii do Iranu.

Zasobnik z radarem ze skanowaniem fazowym Elta EL/M-2060P. Niestety, jedyne dostępne zdjęcie w wysokiej rozdzielczości, ma widoczną usterkę, nie wpływającą jednak na obraz przekroju urządzenia / Zdjęcie: IAI Elta

Informacje podał wczorajszy dziennik Haaretz, dodając, że doniesienia te potwierdzili oficjalnie przedstawiciele resortu obrony i Elbitu. Gazeta ograniczyła się przy tym do stwierdzenia, że zakaz sprzedaży obejmuje lotnicze urządzenia obserwacyjne, zamówione przez Turcję w 2008 za ok. 140 mln USD.

Powodem ma być obawa przed wykorzystaniem nowoczesnych technologii przez Iran. Stwierdzono bowiem, że Turcja (utrzymuje) kontakty z przeciwnikami Izraela, szczególnie z Iranem.

Ilustracja, wskazująca na plan zainstalowania nowoczesnych zasobników elektro-optycznych Elbit Condor 2 na tureckich rozpoznawczych Phantomach RF-4E / Zdjęcie: ASELSAN

Przytoczone informacje wskazują, że chodzi o zainicjowany przez Ankarę program wyposażenia części samolotów F-16 i RF-4E w nowoczesne systemy obserwacji i rozpoznania, który kosztem 300 mln USD realizuje ASELSAN.

W ramach projektu tureckie przedsiębiorstwo zamówiło w Elbicie 5 zasobników elektro-optycznych Condor 2, zaś w spółce IAI Elta dwa zasobniki EL/M-2060P ze stacją radiolokacyjną obserwacji bocznej ze skanowanem fazowym, dającą precyzyjny obraz powierzchni ziemi, z możliwością śledzenia poruszających się celów. Wraz z urządzeniami pomocniczymi, ich wartość wynosiła 141 mln USD, a czego 87 mln przypadło na Elbit. Termin wykonania zamówienia upływa w przyszłym roku.

Oficjalne tłumaczenie Tel-Awiwu, o możliwości przekazania lub sprzedaży nowoczesnych technologii Iranowi, przez państwo, które jest członkiem NATO i któremu USA dostarcza nowoczesne uzbrojenie - oferując nawet najnowsze myśliwce F-35 - jest całkowicie nieprzekonujące.

Zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest to, że ów kontrakt pada ofiarą zaostrzenia wzajemnych stosunków po zabiciu tureckich obywateli na pokładzie statku Mavi Marmara, który próbował złamać morską blokadę Strefy Gazy (zobacz: Turcja grozi Izraelowi, Tureckie F-16 będą mogły atakować cele izraelskie).

Nie można też wykluczyć, że izraelskie przedsiębiorstwa nie są w stanie zrealizować zamówienia w terminie lub zgodnie ze specyfikacją odbiorcy. Stało się tak m.in. z kontraktem na dostawy rozpoznawczych bsl, za co Ankara zażądała odszkodowań (zobacz: Tureckie kary za wadliwe Herony). Brak zgody na transakcję eksportową ze strony resortu obrony i przeniesienie sporu na płaszczyznę polityczną, pozwala uniknąć kolejnych, potencjalnych roszczeń.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra