Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ChRL wyprzedziła USA w Kosmosie

Astronautyka, 28 grudnia 2011

Po raz pierwszy w historii ChRL wystrzeliła w ciągu roku więcej rakiet kosmicznych niż USA. Wczoraj na orbicie znalazł się 19 w br. chiński satelita - Ziyuan 1-2C.

Rakieta nośna Long March 4B z satelitą obserwacyjnym (z kamerami wysokiej rozdzielczości - pierwszymi tej klasy wyprodukowanymi w ChRL) Ziyuan 1-2C na pokładzie wystartowała z kosmodromu Taiyuan w prowincji Shanxi 26 grudnia o 3:26 GMT. 13 minut później satelita oddzielił się od ostatniego stopnia rakiety i skierował na docelową orbitę, 478 mil nad Ziemią

Był to 19 start chińskiej rakiety nośnej (18 udany) w br. W tym samym czasie USA wystrzeliły 18 rakiet (Atlas, Delta, Taurus i Minotaur), licząc start wahadłowców (jeden start był nieudany). Chińczycy pobili tym samym własny rekord (do tej pory najwięcej rakiet nośnych - 15 wystrzelili w 2010), ale także wyprzedzili pod względem liczby startów Amerykanów. Liderami w tej rywalizacji pozostają Rosjanie, którzy - licząc wspólnie z Ukraińcami - wystrzelili aż 33 rakiety nośne (3 starty były nieudane, Nieudany start Sojuza, 2011-12-24),. uwzględniając 2 Sojuzy, które wystartowały z wyrzutni w Gujanie Francuskiej (Drugi start Sojuza z Gujany, 2011-12-17) i rakietę Zenit wystrzeloną z amerykańskiej platformy na Pacyfiku.

W przyszłym roku ChRL chce wystrzelić ponad 20 rakiet z satelitami różnych typów. Warto zauważyć, że Chińczycy wystrzeliwują gównie satelity wojskowe i komercyjne, a Amerykanie także czysto naukowe, m.in. w kierunku planet naszego układu słonecznego (Mars, Jowisz).

Wczoraj ChRL odniosła inny sukces w Kosmosie. Wstępną zdolność do eksploatacji uzyskał satelitarny system pozycjonowana Beidou (Chiński GPS ruszy w 2011, 2009-07-06, Trzeci satelita Beidou na orbicie, 2010-01-17). Na razie obejmuje on 10 satelitów. Po wystrzeleniu w 2012 kolejnych 6, obejmie on swym zasięgiem cały region Azji i Pacyfiku, co pozwoli Chińczykom w znacznym stopniu uniezależnić się od amerykańskiego GPS. ChRL zaczęła budować satelitarny system pozycjonowania w 2000 z planem, by osiągnął on pełną funkcjonalność w 2020. Prawdopodobnie cel ten zostanie osiągnięty wcześniej. Tymczasem Amerykanie mają coraz większe kłopoty z utrzymaniem funkcjonalności GPS, bo kryzys finansowy ogranicza możliwości wymiany już używanych satelitów na nowe. Poza USA i ChRL systemy pozycjonowania buduj FR (3 satelity Glonass-M na orbitach, 2011-11-04) i UE (Umowy na Galileo, 2010-01-08).

Chińczycy dokonują też zmian organizacyjnych, by zwiększyć efektywność podboju Kosmosu. 25 grudnia ChRL ogłosiła powołanie Chińskiej Akademii Inżynierii Kosmicznej i Strategii Rozwoju Technologii (CAAE&TDS) przy Uniwersytecie Lotniczym i Kosmicznym w Pekinie. We współpracy z powstającym Narodowym Laboratorium Lotnictwa i Technologii ma ona koordynować wysiłki w zakresie eksploracji Kosmosu, stanowiąc odpowiednik amerykańskiej NASA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.