Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nerpa gotowa do przekazania Indiom

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 30 grudnia 2011

Dziś w stoczni Zwiezda podpisano dokumenty niezbędne do przekazania w leasing Indiom atomowego okrętu podwodnego Nerpa. Indyjscy marynarze mają go eksploatować przez 10 lat.

Po wielu perypetiach i wskazywaniu kolejnych terminów dziś w Bolszoj Kamieni odbyło się podpisanie dokumentów potrzebnych do przekazania marynarce wojennej Indii okrętu podwodnego proj. 971U Szczuka-B K-152 Nerpa. Leasing rosyjskiego okrętu ma potrwać 10 lat. Nie ujawniono oficjalnie jego warunków. Wcześniej podawano, że Indie mają zapłacić 650 mln USD, teraz nieoficjalnie podaje się kwotę 920 mln USD.

Indyjska załoga ma wejść na pokład Nerpy, przemianowanej na INS Chakra, po Nowym Roku. Będą jej towarzyszyć rosyjscy instruktorzy. Okręt ma popłynąć do Indii w trzeciej dekadzie stycznia, po ostatecznym zakończeniu formalności.

Indie chcą wykorzystywać Nerpę do szkolenia załóg, które będą później eksploatować atomowe okręty podwodne rodzimej produkcji. Pierwszy taki okręt - INS Arihant zwodowano w 2009. Obecnie trwają jego próby morskie. Okręt ma wejść do służby najwcześniej pod koniec 2012.

Nerpa miała zostać pierwotnie przekazana Indiom w 2009, a według nieoficjalnych źródeł, nawet już w 2007. Jednak strony nie mogły uzgodnić warunków transakcji, a dokończenie budowy i modernizacja okrętu przeciągały się. 8 listopada 2008, podczas wreszcie rozpoczętych prób morskich doszło do awarii, w wyniku której zginęło 20 rosyjskich marynarzy i techników (20 ofiar awarii okrętu podwodnego, 2008-11-08). Powodem było przypadkowe uruchomienie przez marynarza instalacji przeciwpożarowej i wydostanie się trującej mieszanki freonu z tetrachloretylenem. Później trwały dalsze negocjacje rosyjsko-indyjskie, a okręt przechodził kolejny remont i testy. Po ich zakończeniu, 28 grudnia 2009 Nerpa weszła formalnie w skład WMF (Wojenno-Morskowo Fłota) FR (Nerpa w składzie WMF, 2009-12-29). Mimo nieoficjalnych informacji o przekazaniu okrętu Indiom w 2010, formalnie dojdzie do tego dopiero na początku 2012.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.