Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nerpa w składzie WMF

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 29 grudnia 2009

Atomowy okręt podwodny Nerpa, po ukończeniu prób, wszedł wczoraj oficjalnie w skład WMF. W przyszłym roku ma zostać przekazany Indiom.

Informację o przekazaniu okrętu rosyjskiej marynarce wojennej podały służby prasowe Amurskowo sudostroitielnowo zawoda - stoczni-producenta jednostki. Wcześniej K-152 Nerpa, atomowy okręt podwodny proj. 971U Szczuka-B, przeszedł wszystkie wymagane próby, które potwierdziły spełnienie wymagań taktyczno-technicznych. Próby zakończyły się 25 grudnia.

Uroczystość przekazania Nerpy odbyła się w bazie Bolszoj Kamień w obecności dowództwa Floty Oceanu Spokojnego WMF, z wiceadmirałem Konstantinem Sidienko. Nie przybył zapowiadany dowódca WMF, admirał Władimir Wysockij. Ceremonii towarzyszył sztorm i 25-stopniowy mróz.

8 listopada 2008, w czasie pierwszej fazy testów doszło do tragicznego w skutkach wypadku na pokładzie okrętu (Oskarżenie w sprawie Nerpy). Po przypadkowym uruchomieniu instalacji przeciwpożarowej, do przedziałów dostał się freon. W efekcie zmarło 20 ludzi, a 21 musiało być hospitalizowanych. Wśród ofiar było 3 żołnierzy i 17 specjalistów cywilnych.

Testy Nerpy wznowiono w czerwcu 2009, po ukończeniu śledztwa, zmodyfikowaniu systemów pokładowych i ich oprogramowania oraz skompletowaniu nowej załogi (Nie ma kto testować Nerpy). W 2010 okręt ma zostać przekazany marynarce wojennej Indii w 10-letnią dzierżawę (Nerpa: najpierw WMF, potem Indie). Wartość kontraktu jest szacowana na 650 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.