Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

ZEA kupiły THAAD

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 31 grudnia 2011

Zjednoczone Emiraty Arabskie i USA podpisały porozumienie o zakupie systemu antybalistycznego THAAD. ZEA będą pierwszym importerem tej broni.

Pociski o długości nieco ponad 6 m i masie 900 kg, są w stanie osiągnąć wysokość 150 km, a więc opuścić ziemską atmosferę. Tak duży pułap, przy małych wymiarach, udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu lekkiej głowicy, niszczącej cel bezpośrednim uderzeniem. Pociski odpalane są z wyrzutni samochodowych, opartych na zmodernizowanych, ciężkich pojazdach samozaładowawczych Oshkosha M1075 / Zdjęcie: Lockheed Martin

Według ujawnionej wczoraj informacji, porozumienie podpisano 25 grudnia, finalizując wcześniejsze zapowiedzi (zobacz: Zakupy ZEA za 3 mld USD). Umowa zakłada, że na zlecenie US Army Lockheed Martin dostarczy 2 pełne baterie THAAD, po 6 wyrzutni każda, co daje łącznie 96 pocisków. W skład baterii wchodzi również radar ze skanowaniem fazowym AN/TPY-2 o zasięgu do 1000 km, stanowiska dowodzenia, kontroli i łączności oraz systemy pomocnicze.

Wartość zlecenia wynosi 3,48 mld USD. To duża kwota, jeśli porównać ją z zamówieniem na jedną baterię dla US Army z początku bieżącego roku. Amerykańskie wojska lądowe zapłacą za nią niecałe 700 mln USD (zobacz: Zamówienie na 6 zestawów THAAD). Pamiętać jednak należy, że rachunek dla ZEA zakłada też stworzenie całego zaplecza dla systemu antybalistycznego i dotyczy też pakietu serwisowego oraz szkoleniowego.

Wreszcie, Amerykanie udostępnią importerowi dane ze stacji radiolokacyjnych okrętów, wyposażonych w system Aegis, stacjonujących w rejonie Zatoki Perskiej, co zdecydowanie zwiększy szansę na szybkie wykrycie pocisków balistycznych.

THAAD może służyć do zwalczania pocisków krótkiego i średniego zasięgu, głównie w ostatniej fazie ich lotu. Mimo, że system ten jest wielokrotnie bardziej wydajny do zestawów Patriot, pułap i zasięg predestynują system do obrony aglomeracji miejskich czy zgrupowań wojsk, a nie dużych obszarów. W przypadku ZEA, kraju stosunkowo małego, ograniczenie to nie jest jednak istotne. Baterie THAAD staną się dzięki temu systemem obrony całego państwa przed potencjalnym zagrożeniem ze strony pocisków balistycznych Iranu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.