Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

GRAIL na orbicie Księżyca

Astronautyka, 01 stycznia 2012

Wczoraj i dzisiaj na orbitę Księżyca weszły sondy NASA, GRAIL-A i -B. Stworzą mapę pola grawitacyjnego satelity Ziemi, dzięki czemu zwiększy się nasza wiedza o jego strukturze wewnętrznej.

Artystyczna wizja satelity GRAIL na orbicie Księżyca / Rysunek: NASA

Od 2002 satelity mierzą pole grawitacyjne Ziemi. Pozwala to m.in. na określenie struktury wewnętrznej planety, w tym np. rozmiarów jądra. Podobne przedsięwzięcie planowała od dłuższego czasu również NASA, w odniesieniu do Księżyca. W efekcie powstały dwie sondy Gravity Recovery And Interior Laboratory (GRAIL), zgodnie z nazwą zaprojektowane do precyzyjnych pomiarów sił grawitacyjnych.

Zostały wyprodukowane przez Lockheed Martina, bazując na eksperymentalnej konstrukcji mini-satelity XSS-11. Są to obiekty o masie nieco ponad 300 kg, wraz z paliwem silników, niezbędnych do wejścia na orbitę Księżyca. Wyposażono je w urządzenia, wykorzystywane przy pomiarach Ziemi.

Zasada działania pary sond polega na dokładnym określaniu pozycji i odległości między nimi. Każda zmiana natężenia siły przyciągania Księżyca skutkuje - w naturalny sposób - niewielką zmianą odległości między sondami. Zebrane w ten sposób dane pozwolą na stworzenie precyzyjnej mapy pola grawitacyjnego. To z kolei dostarczy informacji dla szeregu badań, w tym określenia struktury, kryjącej się pod powierzchnią Księżyca.

Dodatkowo sondy przenoszą po 4 kamery MoonKAM, które dostarczą zdjęcia do celów edukacyjnych i oświatowych.

To zdjęcie pokazuje rozmiary obu sond. Wykonano je w trakcie napełniania paliwem silników pomocniczych. Widoczne są ich dysze i złożone panele słoneczne / Zdjęcie: NASA

10 września 2011 para sond została wyniesiona z Ziemi na pokładzie rakiety Delta II, należącej do United Launch Alliance (ULA), spółki joint-venture Boeinga i Lockheed Martina. Później rozpoczął się długotrwały okres zbliżania do Księżyca i kalibracji urządzeń pokładowych sond.

Ostatecznie zaczęły one okrążać naturalnego satelitę Ziemi na wysokości ok. 90 km i w czasie 11,5 h. Najbliższe dni zajmie precyzyjne ustalenie położeń sond tak, by mogły one rozpocząć normalną pracę. Planuje się, że zakończy się ona na początku czerwca, po wykorzystaniu zapasów energii.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.