Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Finlandia zwalnia Patrioty

Strategia i polityka, 04 stycznia 2012

Rząd w Helsinkach wydał dokumenty, pozwalające na wywiezienie do Korei Południowej niemieckich pocisków MIM-104 Patriot, odkrytych i zarekwirowanych na statku Thor Liberty.

Niemiecka wyrzutnia Patriot. Zestaw osadzono na ośmiokołowym podwoziu MAN-a. Koreańczycy wykorzystują obecnie 6 baterii, kupionych z nadwyżek Bundeswehry / Zdjęcie: chosun.com

Statek został zatrzymany w fińskim porcie Kotka, po tym, jak odkryto, że przewoził on 69 pocisków systemu Patriot oraz 160 t materiałów wybuchowych, gdy dokumenty przewozowe mówiły jedynie o materiałach pirotechnicznych. Podejrzewano nawet, że wykryto nielegalną dostawę broni dla Chin. Broń wyładowano i wraz z toną nieprawidłowo przewożonych materiałów wybuchowych wywieziono do baz wojskowych (zobacz: Przemyt Patriotów w Finlandii?).

Wkrótce okazało się, że transport jest legalny. Sprzedającym byli Niemcy, kupującym Korea Południowa. Finowie nie zdecydowali się jednak na wydanie ładunku, ponieważ nie miał on odpowiednich zezwoleń przewozowych (zobacz:Finowie zarekwirowali Patrioty).

Trwające kilka dni intensywne negocjacje, zarówno z przedstawicielami Berlina, jak i Seulu, doprowadziły dzisiaj do wydania przez Helsinki odpowiednich dokumentów i zwolnienia ładunku.

W ramach modernizacji własnego systemu obrony przeciwlotniczej Korea Południowa kupiła już od Niemców 48 wyrzutni, jednak z niewielkim zapasem pocisków. Oficjalne dane stanowią, że na przy 36 operacyjnie wykorzystywanych wyrzutniach, Koreańczycy dysponują jedynie 192 pociskami. Zatrzymany w Finlandii transport był prawdopodobnie środkiem zwiększenia tego arsenału.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.