Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turcja kupi F-35

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 07 stycznia 2012

Władze Turcji zdecydowały się na zakup dwóch F-35A, co de facto przesądza o wyborze tej konstrukcji, jako przyszłego myśliwca wojsk lotniczych tego kraju.

Turcja jest partnerem programu JSF trzeciego poziomu, inwestując w rozwój konstrukcji niecałe 200 mln USD. Ze względu na próby Ankary uniezależnienia się od amerykańskich technologii i brak - do niedawna - ostatecznego potwierdzenia zakupu F-35, swoje myśliwce oferował Turcji również Eurofighter. Jak wiadomo od dwóch dni - bezskutecznie / Zdjęcie: USAF

Komitet przemysłu obronnego - składający się z premiera, ministra obrony, szefa sztabu generalnego i agencji zamówień wojskowych - upoważnił 5 stycznia podsekretariat ds. przemysłu zbrojeniowego (SSM) agencji zamówień uzbrojenia, do rozpoczęcia negocjacji zakupu 2 myśliwców Lockheed Martin F-35A. Ocenia się, że po ich pomyślnym zakończeniu, Turcja mogłaby otrzymać samoloty w 2015.

Decyzja ta stanowi pierwsze, oficjalne potwierdzenie wyboru Lightninga II przez Ankarę. Niweczy jednocześnie próby sprzedaży Eurofighetrów (zobacz: Typhoon dla Turcji). Wiele wskazuje przy tym na to, że prowadzenie rozmów z Europejczykami było jedynie elementem nacisku na Waszyngton, który nie chciał zgodzić się na przekazanie kodów źródłowych oprogramowania pokładowego i kluczowych technologii.

Turcja negocjuje zakup 100-120 amerykańskich myśliwców, których szacunkowa wartość może osiągnąć 15-16 mld USD. Będzie drugim - wraz z Izraelem (zobacz: Podpisanie umowy o izraelskich F-35) - użytkownikiem Lightningów II w rejonie Bliskiego Wschodu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.