Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Więcej S-400

Przemysł zbrojeniowy, 31 stycznia 2012

Wicepremier Rosji Dimitrij Rogozin potwierdził, że trwa budowa 3 nowych fabryk, dla przyspieszenia tempa dostaw zestawów przeciwlotniczych S-400.

S-400 w czasie defilady w dniu zwycięstwa, w 2009 / Zdjęcie: Umnick

Pierwsze informacje o budowie zakładów, w tym w Niżnym Nowgorodzie i Kirowie, pochodzą sprzed dwóch lat. Wczoraj potwierdził je wicepremier Rogozin, w czasie wizyty w Akademii Nauk Wojskowych w Moskwie.

Powodem tworzenia nowych fabryk jest niskie tempo dostaw. Pierwszy pułk uzbrojony w S-400 Triumf wszedł do służby 6 sierpnia 2007 w podmoskiewskiej Elektrostali, drugi - dwa lata później (zobacz : Drugi pułk S-400 w służbie). Do tej pory tłumaczono, że wynikało to z kontynuowania produkcji eksportowej zestawów poprzedniej generacji, zakończonej dopiero w ubiegłym roku (zobacz: Koniec produkcji S-300). Tymczasem docelowe zapotrzebowanie rosyjskich sił zbrojnych do 2020 - nie licząc zamówień eksportowych - opiewa na 28 pułków, po 16 wyrzutni każdy.

Fabryki powstają w ramach konsorcjum Ałmaz-Antej, składającej się w 46 podmiotów, zarówno produkcyjnych, jak i badawczych. Ich budowa wpisuje się w przyjętą przez rosyjski rząd strategii rozwoju przemysłu obronnego do 2020. Założono w niej, ze na budowę nowych i modernizację już istniejących zakładów zbrojeniowych Rosja wyda 3 bln rubli, czyli ok. 300 mld zł.

S-400 to kompleks mogący zwalczać cele w odległości 2-400 km, na wysokości od 100 m do 30 km, a nawet wyżej. Mogą one lecieć z prędkością do 4800 m/s. Jeden dywizjon (złozony z 8 wyrzutni) może zwalczać do 10 celów, wystrzeliwując jednocześnie do 20 pocisków. Do osiągnięcia gotowości bojowej po przemarszu potrzeba 5-10 min. S-400 zastąpią S-300, których możliwości bojowe oceniane są na ok. 40% zdolności nowych systemów. Ostatnie seryjne S-300, pochodzące konstrukcyjnie z lat 1970., zostały dostarczone do jednostek w 1994.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.