Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosja buduje nowy kosmodrom

Strategia i polityka, 24 września 2007

Do 2020 Rosja zamierza zbudować nowy kosmodrom na potrzeby cywilne. W tym samym czasie ma powstać nowa rakieta nośna wykorzystywana w lotach załogowych, także poza orbitą okołoziemską (być może zostanie ona zbudowana z Europejską Agencją Kosmiczną). Dla nowej rakiety potrzebna będzie wyrzutnia o innych niż dotychczas parametrach. Dyrektor Roskosmosu - rosyjskiej Federalnej agencji kosmicznej, Anatolij Pierminow poinformował, że powstanie ona na terenie Rosji. Na razie rozpatruje się 6 lokalizacji, w których mógłby powstać nowy kosmodrom. Nieoficjalnie wiadomo, że większość z nich znajduje się na Dalekim Wschodzie - ze względu na charakterystyki balistyczne i bezpieczeństwo w wypadku nieudanego startu.

Budowa nowego kosmodromu nie oznacza, że Rosja rezygnuje z użytkowania Bajkonuru - kompleksu położonego w Kazachstanie, wykorzystywanego od początku sowieckiej kosmonautyki (zbudowanego w 1955, w latach 1969-1993 z jego 9 kompleksów startowych wystartowało ponad 1300 statków kosmicznych). Będzie między innymi kontynuowana budowa kompleksu startowego dla rakiety nośnej nowej generacji Angara (projekt Bajterek). Wszystko ma zależeć od sytuacji politycznej i praw ekonomii. Użytkowanie kosmodromu pozostającego poza granicami państwa wiąże się bowiem z wieloma problemami, szczególnie gdy dochodzi do katastrof przy starcie (ostatnia miała miejsce 6 września w 3 minucie lotu rakiety Proton-M z japońskim satelitą JCSAT-11 na pokładzie - właśnie zakończono poszukiwanie jej szczątków).

Dyrektor Pierminow powiedział, że być może powstanie więcej niż jeden kosmodrom. Prawdopodobne jest też wykorzystanie instalacji wojskowych, oddanych do użytkowania cywilom. W grę wchodzi m.in. używanie do startów obiektów bezzałogowych z kompleksu Swobodnyj, z którego zrezygnowały 2 lata temu Wojska Kosmiczne. Ostateczną decyzję w sprawie wyboru miejsca budowy nowego cywilnego kosmodromu ma podjąć rząd Federacji Rosyjskiej.

Warto przypomnieć, że kilka lat temu Rosjanie zamierzali zrezygnować ze współużytkowania Bajkonuru. Powodem była wysoka cena pobierana przez Kazachstan - 115 mln USD rocznie. Większość startów ich rakiet kosmicznych miało odbywać się z kosmodromów Plesieck (600 km na północny wschód od Petersburga) i właśnie Swobodnyj (120 km na północ od Błagowieszczeńska). W 2004 Rosja i Kazachstan doszły do jednak porozumienia satysfakcjonującego obie strony.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.