Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Relámpago w służbie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 07 lutego 2012

Wczoraj przyjęto uroczyście do służby w marynarce wojennej Hiszpanii trzeci z czterech zamówionych okrętów patrolowych typu Meteoro, Relámpago, zbudowany przez Navantię.

Bliźniaczy Rayo, drugi z serii oceanicznych jednostek patrolowych, określanych jako Buque de Acción Marítima (BAM) / Zdjęcie: Diego Quevedo Carmona

W uroczystości wzięli udział m.in. Pedro Morenés minister obrony, adm. Manuel Rebollo dowódca Armada Española oraz Luis Cacho prezes Navantii. W ubiegłym roku podobne imprezy towarzyszyły przyjęciu do służby okrętów Meteoro i Rayo, które odbyły się odpowiednio w lipcu i październiku.

Okręty typu Meteoro mają wyporność pełną ok. 2500 t i długość niemal 94 m. Są przeznaczone do realizowania działań patrolowych, poszukiwawczo-ratowniczych, humanitarnych, a wykorzystanie w działaniach zbrojnych możliwe jest wyłącznie w konfliktach asymetrycznych lub przy zwalczaniu piratów. Uzbrojenie ograniczono bowiem do działa kalibru 76 mm, dwóch działek kalibru 25 mm oraz pary wukaemów 12,7 mm. Załoga składa się z 35 oficerów i marynarzy, jak również grupy obsługującej śmigłowiec NH90. Okręt może przyjąć na pokład 35 żołnierzy grup inspekcyjnych.

Nowe jednostki zastępują patrolowce kilku typów, mające za sobą średnio 30 lat służby. By zrealizować proces do końca, hiszpański resort obrony zamówił we wrześniu 2010 drugą partię Meteoro, złożoną z kolejnych 4 okrętów, z terminem dostaw do 2015.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.