Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Relámpago w służbie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 07 lutego 2012

Wczoraj przyjęto uroczyście do służby w marynarce wojennej Hiszpanii trzeci z czterech zamówionych okrętów patrolowych typu Meteoro, Relámpago, zbudowany przez Navantię.

Bliźniaczy Rayo, drugi z serii oceanicznych jednostek patrolowych, określanych jako Buque de Acción Marítima (BAM) / Zdjęcie: Diego Quevedo Carmona

W uroczystości wzięli udział m.in. Pedro Morenés minister obrony, adm. Manuel Rebollo dowódca Armada Española oraz Luis Cacho prezes Navantii. W ubiegłym roku podobne imprezy towarzyszyły przyjęciu do służby okrętów Meteoro i Rayo, które odbyły się odpowiednio w lipcu i październiku.

Okręty typu Meteoro mają wyporność pełną ok. 2500 t i długość niemal 94 m. Są przeznaczone do realizowania działań patrolowych, poszukiwawczo-ratowniczych, humanitarnych, a wykorzystanie w działaniach zbrojnych możliwe jest wyłącznie w konfliktach asymetrycznych lub przy zwalczaniu piratów. Uzbrojenie ograniczono bowiem do działa kalibru 76 mm, dwóch działek kalibru 25 mm oraz pary wukaemów 12,7 mm. Załoga składa się z 35 oficerów i marynarzy, jak również grupy obsługującej śmigłowiec NH90. Okręt może przyjąć na pokład 35 żołnierzy grup inspekcyjnych.

Nowe jednostki zastępują patrolowce kilku typów, mające za sobą średnio 30 lat służby. By zrealizować proces do końca, hiszpański resort obrony zamówił we wrześniu 2010 drugą partię Meteoro, złożoną z kolejnych 4 okrętów, z terminem dostaw do 2015.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.