Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Powtórne wodowanie Jurija Dołgorukowo

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 13 lutego 2008

Wczoraj wieczorem w stoczni Siewasz w Siewierodwinsku powtórnie wodowano okręt podwodny Jurij Dołgorukij. Został spuszczony na wodę z pływającego doku.

Okręt został przycumowany do nabrzeża stoczni. W ciągu najbliższych miesięcy Jurij Dołgorukij ma przechodzić próby morskie. Przedstawiciele stoczni zapewniają, że zostanie przekazany WMF (Wojenno-morski fłot) w terminie. Wcześniej informowano, że ma to nastąpić na przełomie 2008 i 2009.

Jurij Dołgorukij został uroczyście wodowany po raz pierwszy 17 kwietnia 2007. Według nieoficjalnych informacji, choć nie był gotowy (stopień jego wykończenia określano na 82%, na resztę potrzeba było jeszcze 4,5 mld rubli), musiał ustąpić miejsca w doku kolejnemu okrętowi z serii.

Budowę pierwszego strategicznego okrętu podwodnego - nosiciela rakiet klasy Boriej (proj. 955) Jurij Dołgorukij rozpoczęto w 1996. Ma on trafić do Floty Północnej. Kolejne, zmodernizowane, proj. 955A - Aleksandr Newskij i Władimir Monomach - zaczęto budować w 2004 i 2006 z przeznaczeniem dla Floty Oceanu Spokojnego. Okręty zaprojektowało CKB Morskoj tiechniki Rubin w Sankt Petersburgu. Kontrakt na budowę Jurija Dołgorukowo jest wart 23 mld rubli, z tego na sam okręt przeznaczono 14 mld rubli.

Uzbrojeniem okrętów klasy Boriej ma być 12 (16 w wypadku proj. 955A) rakiet strategicznych o zasięgu 8 tys. km Buława-M, każda z dziesięcioma oddzielnie naprowadzanymi głowicami atomowymi. Obecnie przechodzą one testy na zmodyfikowanym krążowniku podwodnym Dmitrij Donskij. Okręty klasy Boriej uzbrojone w rakiety Buława mają być podstawą morskiego komponentu sił strategicznych Rosji. Łącznie ma ich powstać 8, w tym 3 do końca 2010.


Drukuj Góra