Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

EDA-R na USS Wasp

Marynarka wojenna, 13 lutego 2012

Francuski katamaran desantowy EDA-R uczestniczył w ubiegłym tygodniu w ćwiczeniach z amerykańskim okrętem desantowym USS Wasp, wpływając m.in. do jego doku.

Francuski kuter wpływa do doku amerykańskiego okrętu. Jednostka ma opuszczony pokład, będąc w istocie klasyczną, powolną barką desantową / Zdjęcie: US Navy

Obie jednostki spotkały się w czasie międzynarodowych ćwiczeń Exercise Bold Alligator 2012. Francuski kuter, cumując na krótki okres czasu wewnątrz amerykańskiego okrętu, udowodnił możliwość realizowania wspólnych działań, co było zresztą jednym z wymogów, postawionych konstruktorom przez agencję zamówień wojskowych DGA. EDA-R na codzień działa na rzecz francuskiego desantowca typu Mistral (zobacz także: Dostawa desantowego katamarana).

Ten sam kuter w czasie rejsu z podniesionym pokładem. Dzięki temu można wykorzystać zalety układu katamaranu. Niskie opory czołowe pozwalają EDA-R na osiągnięcie w tym trybie prędkości 18 w. z pełnym ładunkiem 80 t. lub 25 w. bez obciążenia / Zdjęcie: DGA

Dla załogi EDA-R była to już druga wizyta wewnątrz amerykańskiej jednostki. Wcześniej kuter wpłynął do doku USS San Antonio, transportowego okrętu desantowego. W ten sposób udowodniono możliwość współpracy z obu podstawowymi typami desantowców US Navy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.