Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kazachstan kupił 8 C295M

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 marca 2012

Ministerstwo Obrony Kazachstanu zawarło kontrakt z Airbus Military dotyczący dostawy 2 samolotów transportowych C295M. Jego wartość, z opcją na 6 kolejnych maszyn, jest szacowana na 300 mln USD.

Kazachstan poszukiwał samolotu zdolnego do przerzucania wojsk na kierunkach strategicznie ważnych dla tego państwa. Ostatecznie władze republiki w maju 2011 zdecydowały się na zakup europejskich C295M. Analitycy oszacowali, że zużywają one prawie dwa razy mniej paliwa niż rosyjskie odpowiedniki. Później trwały negocjacje dotyczące warunków kontraktu. W ich wyniku Kazachstan zdecydował o zakupie 2 C295M z opcją na 6 kolejnych. Wartość umowy zawartej w imieniu ministerstwa obrony przez Kazspeceksport nie została podana do wiadomości publicznej, ale niezależni analitycy szacują ją na ponad 300 mln USD.

Zgodnie z warunkami kontraktu, dwa zamówione C295M Kazachstan ma otrzymać w 2013. Kontrakt uwzględniający opcje ma zostać zrealizowany do końca 2018. W jego ramach Airbus Military ma przekazać nie tylko samoloty, ale i informacje pozwalające na ich niezależną eksploatację przez odbiorcę.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.