Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Drugi pułk BrahMosów

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 marca 2012

W Indiach wszedł do linii drugi pułk wyposażony w naddźwiękowe pociski samosterujące BrahMos. Wczoraj przeprowadzono kolejny test pocisku tego typu.

Wczoraj armia indyjska poinformowała o kolejnym teście naddźwiękowego pocisku samosterującego BrahMos. Dokonano go na poligonie Pokhran w Radżastanie. Pocisk przeleciał zaplanowaną trasę i zniszczył cel ćwiczebny.

Jednocześnie poinformowano, że test kończył szkolenie obsady drugiego pułku liniowego uzbrojonego w BrahMosy. Stacjonuje on na zachodzie Indii, w pobliżu granicy z Pakistanem. Pułk uzbrojony w BrahMosy dysponuje 5 mobilnymi wyrzutniami na podwoziach Tatra i ok. 65 pociskami oraz dwoma mobilnymi punktami dowodzenia.

Według nieoficjalnych danych, w ćwiczeniach, w czasie których wystrzelono pocisk BrahMos, brało udział ok. 200 obserwatorów i żołnierzy z 25th Infantry Division US Army. Obserwujący ćwiczenia zastępca dowódcy indyjskiej armii Lt Gen Shri Krishna Singh podkreślił, że BrahMos to najszybszy używany operacyjnie pocisk samosterujący na świecie. Warto dodać, że jednocześnie w innych wspólnych ćwiczeniach w Indiach bierze udział 60 żołnierzy amerykańskich jednostek specjalnych.

Obecnie kończy się szkolenie trzeciego pułku uzbrojonego w BrahMosy. We wrześniu władze indyjskie wskazywały jako miejsce jego rozmieszczenia północny wschód kraju - prowincję Arunachal Pradesz w pobliżu granicy z ChRL. Obejmowałby on swoim zasięgiem większość terytorium Tybetu, gdzie Chińczycy intensywnie rozmieszczają swe instalacje strategiczne.

BrahMos to pocisk samosterujący rozwijający prędkość M2,8 o zasięgu 290 km. Leci nisko nad ziemią, na wysokości ok. 10 m, przez jest bardzo trudny do wykrycia i zniszczenia. Został opracowany przez indyjsko-rosyjską spółkę Brahmos Aerospace na bazie wcześniejszych projektów NPO Maszinostrojenia. Pracuje ona także nad wersją lotniczą (MAKS 2011: Super Su-30MKI, 2011-08-19), morską (na- i podwodną, Próba BrahMosa na Bałtyku, 2011-11-30) i hiperdźwiękową (Rosja i Indie budują rakietę hiperdźwiękową, 2007-09-25) pocisku. Projekt finansuje indyjska Defence Research and Development Organisation (DRDO).

W odpowiedzi na próbę BrahMosa dziś Pakistan przeprowadził próbę rakiety balistycznej krótkiego zasięgu. Hatf-2 ma zasięg równy 180 km i może przenosić zarówno głowice konwencjonalne, jak jądrowe. Test zakończył się powodzeniem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.