Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czesko-słowackie zakupy

Strategia i polityka, 05 marca 2012

Odbyte na przełomie lutego i marca rozmowy delegacji sił zbrojnych Czech i Słowacji zakończyły się wstępną decyzją o realizowaniu wspólnych zakupów wojskowych.

Stacja radiolokacyjna P-19 (znana w Polsce jako Renata), przeznaczona do wykrywania celów niskolecących. Została wprowadzona do służby w latach 1970. i jest obecnie przestarzała. Co prawda czeska spółka Retia, oferuje modernizację zestawów, w oparciu o nowe podzespoły elektroniczne, jednak nie zmieni to faktu, że Praga - podobnie jak wiele stolic krajów byłego Układu Warszawskiego - potrzebuje w dłuższej perspektywie czasu zakupu sprzętu nowszych generacji / Zdjęcie: Retia

Rozmowy odbywały się w dniach 29 lutego-2 marca w słowackich miastach Czadcy i Żylinie. Wzięły w nich udział delegacje pod przewodnictwem szefów sztabów generalnych Słowacji i Czech, generałów Petera Vojteka i Vlastimila Picka.

Stwierdzili oni, że dla uzyskania niższych cen zakupów, oba kraje powinny wspólnie realizować proces pozyskania kilku typów sprzętu wojskowego. Uznano, że będzie to dotyczyć w pierwszej kolejności systemów radiolokacyjnych. Obecnie Czesi wykorzystują kilka nowoczesnych radarów trójwspółrzędnych, które pod koniec bieżącego roku zostaną włączone w natowską sieć dozoru przestrzeni powietrznej NATINDAS. Potrzebują jednak dodatkowo 10 nowych zestawów, dla zastąpienia starych, kilkudziesięcioletnich systemów. Słowacy z kolei planują zakup 9 nowoczesnych stacji. Poinformowali, że zaproponują przystąpienie do tego programu także Węgrom.

Oba kraje chcą również kupić 5-6 nowoczesnych, stacjonarnych urządzeń radiolokacyjnych dla lotnisk wojskowych oraz nowe karabiny maszynowe.

Jednocześnie poruszono kwestie wspólnych ćwiczeń, w tym wykorzystania słowackich obiektów szkoleniowych, dla czeskich żołnierzy, przygotowujących się do udziału w misji afgańskiej.

Praga i Bratysława zadeklarowały także zwiększenie liczebności grup swoich żołnierzy, którzy będą tworzyć jeden z unijnych brygadowych zespołów bojowych. Pierwotnie planowano, że trafi do niego po 350 żołnierzy z obu krajów. Ostatnie rozmowy potwierdziły wolę zwiększenia tych kontyngentów o 100 żołnierzy, z możliwością dalszego wzmocnienia. Generał Picek powiedział, że możliwe jest przeznaczenie do działań w ramach brygady nawet 700 czeskich żołnierzy. Jednostka powinna osiągnąć gotowość operacyjną w 2016.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.