Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ile za norweskie F-35?

Lotnictwo wojskowe, 07 marca 2012

Wiceminister obrony Norwegii poinformował, że zakup ok. 50 F-35 zostanie zrealizowany w cenach zbliżonych do wstępnie uzgodnionych w 2008. W istocie mogą być one 3 razy wyższe.

Koszty programu rozwoju F-35 są coraz wyższe. Mniejsze będą natomiast zamówienia. Oba te czynniki stawiają pod znakiem zapytania pierwotne założenia finansowe całego programu / Zdjęcie: USAF

Odpowiedzialny za zakupy sprzętu wojskowego w norweskim resorcie obrony, Roger Ingebrigsten odwiedził w ubiegłym tygodniu zakłady Lockheed Martina w USA, był także na spotkaniu z przedstawicielami ośmiu innych państw, uczestników programu JSF.

Po powrocie stwierdził, że złoży szczegółowe sprawozdanie parlamentarzystom w ciągu dwóch tygodni. Już teraz jednak ujawnił, że liczy na osiągnięcie warunków zbliżonych do negocjowanych w 2008, a dotyczący zakupu około 50 myśliwców.

3,5 roku temu norweski resort obrony wybrał ofertę Lockheed Martina. W pokonanym polu pozostał szwedzki Saab, proponujący Gripeny nowej generacji. Kontrakt na zakup 48 nowych wielozadaniowych myśliwców miałby być wart 18 mld koron norweskich (2,54 mld USD). Całkowite koszty, obejmujące infrastrukturę, uzbrojenie, szkolenie i obsługę w 30-letnim okresie eksploatacji oceniano na 145 mld koron , czyli 20,7 mld USD (zobacz: Norwegia wybiera F-35).

Dane te wywołały konsternację Szwedów, których oferta finansowa opiewała na ok. 24 mld koron. Stwierdzili oni, że nie wiedzą, na jakich podstawach Oslo oparło swoje wyliczenia. Opozycja wskazała także na manipulowanie przelicznikiem dolara do korony - wykorzystania najbardziej korzystnej wartości (zobacz: Norweskie F-35 nie taki tanie).

Sprawa jest tym bardziej skomplikowana, że jeszcze niedawno resort obrony oceniał, że zakup 56 Lightningów II pochłonie 61 mld koron, czyli równowartość 10,9 mld USD, lub nawet 72 mld koron, w zależności od przyjętej metodologii szacowania kosztów zakupu. Różnica jest przy tym ogromna. Cena jednostkowa z 2008 wynosi bowiem jedynie równowartość 68 mln USD, zaś ostatnie szacunki wskazywały na 194 mln USD, co jest bliższe bieżącym wydatkom Pentagonu na F-35 z produkcji niskoseryjnej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.